Kartuzy. Tu, na tej ziemi, zawsze trzymamy z Bogiem

  • 01.10.2019, 18:26
  • Rolnik Pomorski
Kartuzy. Tu, na tej ziemi, zawsze trzymamy z Bogiem Janusz Rokiciński Gospodarze i starostowie dożynek

Podziel się:

W Kartuzach, 22 września, odbyły się dożynki powiatu kartuskiego i, po raz pierwszy, dożynki wojewódzkie. Ich gospodarzami byli: wicemarszałek pomorski Józef Sarnowski, Bogdan Łapa - starosta kartuski i burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński.

Ten tekst przeczytacie w dzisiejszym (2.10.2019) wydaniu Rolnika Pomorskiego, dodatku do Dziennika Pomorza. Polecam kupno dobrej, polskiej gazety.

 

Pogoda na kartuskie dożynki dopisała. Mszę św w kolegiacie odprawili: ks. prałat Marian Szczepiński i duszpasterz rolników ks. Zbigniew Wysiecki. Dożynkowy chleb wręczyli im starostowie dożynek: Arleta Hirsz i Krzysztof Hoppa prosząc o boże błogosławieństwo i łaskę dla parafii, polskiej wsi i rolników.

Powiedzieli

Ks. prałat Marian Szczepiński w homilii nawiązał do żywności zdrowej i tej pełnej „różnych E”. - Człowiek wybujały w wyobraźni, szukając różnych sposobów realizowania siebie a nie bożego prawa, robi wszystko, żeby pokazać, że stał się mądrzejszy niż to co zawarte jest w naturze.

- Tu, na tej ziemi kaszubskiej, pomorskiej, zawsze trzymamy z Bogiem i od tego zaczęliśmy nasze świętowanie. Dziękujemy rolnikom, których niełatwa praca przyniosła wspaniały plon i gwarantuje nam dostatek chleba na każdy kolejny dzień w roku – mówił burmistrz Kartuz, Mieczysław Grzegorz Gołuński

– Rolnicy pracują nie znając początku dnia ani jego końca. Często spoglądają w niebo, szukając deszczu albo lepszej pogody – dodał starosta Bogdan Łapa

- Nasze tereny wiejskie to obszar zieleni, czystych wód, o które wszyscy musimy zadbać. Polska wieś produkuje zdrową żywność dającą nam zdrowie i energie do działań, dlatego wspierajmy naszych rolników kupując płody rolne i produkty od rodzimych producentów – dodaje radny sejmiku woj. pomorskiego Dariusz Męczykowski. - Urodziłem się i wychowałem na wsi, znam ciężką pracę na roli i mam do niej ogromny szacunek.

Podziękowania i gratulacje w imieniu własnym i Samorządu Województwa Pomorskiego złożył rolnikom wicemarszałek Józef Sarnowski

- Tegoroczne dożynki odbywają się w gminie i powiecie typowo rolniczym. Bo właśnie w powiecie kartuskim funkcjonuje ponad 5000 gospodarstw rolnych. Dominują tu gospodarstwa rodzinne, wielopokoleniowe, tak charakterystyczne dla naszego Regionu. To tutaj wspaniale rozwinęło się drobiarstwo. Ogromnie się cieszę, że możemy dzisiaj, wspólnie celebrować święto plonów. 

Każde żniwa to ciężka praca i duże wyzwanie logistyczne oraz sprzętowe, któremu nasi pomorscy rolnicy sprostali. Świadczy to nie tylko o waszym doświadczeniu, pracowitości, zaradności ale również o stopniu usprzętowienia gospodarstw rolnych, co z pewnością jest wynikiem naszego członkostwa w Unii Europejskiej i programów kierowanych do rolnictwa.

Rolnikom należy się szacunek za ich ciężką pracę i trud, dzięki któremu zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe, czyli przysłowiowy chleb każdego dnia. Jest to bardzo ważne, bo trzeba pamiętać, że na świecie głoduje 2,5 mld ludzi, a ok. 800 mln jest na granicy śmierci głodowej, a my, dzięki pracy naszych rolników, hodowców, przetwórców eksportujemy Polską zdrową pyszną żywność za 30 mld euro!

Patrząc w przyszłość należy podkreślić, że rolnictwo w województwie pomorskim to istotna gałąź gospodarki naszego regionu przejawiająca się zarówno w uzyskiwanych wynikach produkcyjnych, plonach, czy wydajnościach, ale również wartości eksportu pomorskich produktów rolnych.

Województwo pomorskie podejmuje szereg inicjatyw służących rozwojowi i promowaniu pomorskiego rolnictwa i naszych produktów rolnych angażując się w targi rolnicze, wystawy zwierząt, doświadczalnictwo odmianowe, nawiązując kontakty międzynarodowe służące rozwojowi eksportu produktów rolnych z naszego regionu. Współpracujemy w tym zakresie z wieloma organizacjami zrzeszającymi hodowców i producentów rolnych, a przede wszystkim z Pomorską Izbą Rolniczą.

Dbamy o dziedzictwo kulturowe i kulinarne pomorza, kultywujemy tradycje i obrzędy ludowe współpracując z kołami gospodyń wiejskich, producentami żywności wysokiej jakości, sołtysami oraz innymi organizacjami rolniczymi. Organizowane przez nas corocznie Święto Produktów Tradycyjnych przyciąga wielu mieszkańców Trójmiasta i turystów.

Za tę wspólną pracę na rzecz rozwoju pomorskiego dziś serdecznie dziękuję.

Słowa podziękowania kieruję do Starostów tegorocznych dożynek wojewódzkich pani Arlety Hirsz i p pana Krzysztofa Hoppa. Państwa gospodarstwa rolne to wizytówka pomorskiego rolnictwa, a państwa zaangażowanie w życie społeczne wsi to dowód na to, jak wspaniali ludzie tu mieszkają. Serdecznie dziękuję i gratuluję.

Drodzy Rolnicy, życzę Wam w imieniu własnym oraz Samorządu Województwa Pomorskiego wszystkiego dobrego w prowadzeniu swoich gospodarstw, przede wszystkim zadowolenia i satysfakcji z tego co robicie, dużo zdrowia i samych sukcesów. Powiem po staropolsku, żeby się Wam darzyło w domu i zagrodzie. Szczęść Boże pomorskiej Wsi. 

Janusz Rokiciński

Zdjęcia Janusz Rokiciński i Anna Katarzyna Rokicińska

 

 

_rolnikpomorski

Zdjęcia (17)

Komentarze (0)


Pozostałe