Nadwiślańskie Spotkania Regionalne w Opaleniu

  • 09.10.2019, 08:28
  • tj
Nadwiślańskie Spotkania Regionalne w Opaleniu fot. nadesłane do redakcji

Podziel się:

Już po raz trzynasty miłośnicy historii regionalnej spotkali się w Opaleniu w ramach Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych.

Podczas uroczystości obecni byli:

  • Dariusz Kowalewski Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Gniew,
  • Andrzej Solecki Radny Miasta i Gminy Gniew,
  • Antoni Barganowski Radny Powiatu Kwidzyńskiego,
  • Jadwiga Mielke – dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Gniewie,
  • Jan Albrecht sołtys wsi Jaźwiska.

W roku jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości również tym sprawom poświęcone było spotkanie. Uczestnicy spotkania obejrzeli wystawę „Republika Gniewska w 100 – lecie powstania”. O losach tego małego kociewskiego państwa opowiedział Marek Kordowski, który wspólnie z Urzędem Miasta i Gminy Gniew jest autorem tej instalacji. Kolejna część uroczystości przeniosła się do Szkoły Podstawowej im. Józefa Czyżewskiego w Opaleniu. W jej trakcie Marek Kordowski wygłosił referat pt. „Polski ruch narodowy na ziemi gniewskiej przed 1914 rokiem”, a Jakub Borkowicz – „Przestępstwa przemytnicze na terenie powiatu tczewskiego w latach 1920 -1939”. Jacek Cherek przedstawił zawartość ostatniego numeru „Kociewskiego Magazynu Regionalnego”, który poświęcony jest sprawom regionu Kociewia. Opisuje historię, a także współczesne oblicze tej części Pomorza Gdańskiego.Pytania, a także dyskusje w kuluarach spotkania ukazały potrzebę rozwijania wiedzy w tych tematach.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie Koło w Opaleniu i ZKP oddział Kociewski w Tczewie.

Konferencja byłą częścią XIII Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych.

fot. nadesłane do redakcji

tj

Zdjęcia (4)


Pozostałe