Przez dwa dni Rumia świętowała 65. urodziny

  • 09.10.2019, 08:33
  • UM Rumia
Przez dwa dni Rumia świętowała 65. urodziny fot. UM Rumia

Podziel się:

RUMIA Koncert, uroczysta sesja rady miejskiej, interaktywny turniej wiedzy oraz poczęstunek dla mieszkańców – między innymi te atrakcje przygotowano z okazji 65. rocznicy nadania Rumi praw miejskich. Wydarzenia przyciągnęły setki gości.

Świętowanie rozpoczęło się w niedzielny wieczór (6 października). Tego dnia w hali MOSiR odbywała się uroczysta sesja Rady Miejskiej Rumi, podczas której prelekcję na temat historii miasta wygłosił lokalny pasjonat Dariusz Rybacki. Wykładu słuchali przedstawiciele władz miasta i okolicznych samorządów, a także zebrani na sali mieszkańcy. Ponadto profesor Edmund Wittbrodt został uhonorowany nagrodą z okazji 15-lecia istnienia Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Po oficjalnej uroczystości przyszedł czas na koncert pod tytułem „Najpiękniejsze melodie świata”, podczas którego blisko 80 artystów zaprezentowało najsłynniejsze utwory operowe, operetkowe i musicalowe. Występom towarzyszył pokaz malowania piaskiem.

Na scenie pojawili się wówczas m.in. artyści z rumskich chórów i Pomorskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Krzysztofa Brzozowskiego, a także soliści Teatru Wielkiego w Łodzi i Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. Koncert poprowadził dyrektor artystyczny wydarzenia Marek Gerwatowski. Wstęp był wolny, a licznie zgromadzona publiczność dosłownie zapełniła trybuny. (Galeria zdjęć z uroczystej sesji i koncertu dostępna jest pod tym linkiem)

– Z całego serca dziękuję artystom za to, że przyjęli zaproszenie na koncert. Dziękuję za  emocje, które przekazali wszystkim osobom świętującym urodziny Rumi. Publiczność jak zawsze stworzyła niezwykłą atmosferę, za co dziękuję w imieniu artystów i swoim. Właśnie to sprawiło, że było to wyjątkowe wydarzenie – powiedział Marek Gerwatowski.

– Dziękuję, że mogłam być częścią tej muzycznej podróży przez musical, operetkę i operę. Dla nas, artystów, najpiękniejszą nagrodą są pokoncertowe uśmiechy i gratulacje od słuchaczy, których tego wieczoru nie zabrakło – dodała Anastazja Simińska, aktorka Teatru Muzycznego Roma z Warszawy.

Z kolei poniedziałek (7 października) rozpoczął się od wyjątkowego przywitania mieszkańców przez przedstawicieli władz miasta. Wiceburmistrz Piotr Wittbrodt oraz przewodniczący rady miejskiej Ariel Sinicki częstowali chętnych ciastkiem, herbatą i kawą. Włodarzy można było spotkać na stacjach kolejowych oraz pętli autobusowej. (Galeria zdjęć z poniedziałkowego poranku dostępna jest pod tym linkiem)

– Mam nadzieję, że tak rozpoczęty poniedziałek przyniósł mieszkańcom same dobre chwile, a życzenia, które składali miastu, spełnią się co do joty – podsumował akcję zastępca burmistrza Piotr Wittbrodt.

Tego samego dnia dwukrotnie został przeprowadzony również interaktywny test wiedzy o Rumi. Uczniowie oraz dorośli odpowiadali na pytania, takie jak: – Ile trzeba mieć lat, aby móc głosować w rumskim Budżecie Obywatelskim? – Kto jest patronem Szkoły Podstawowej numer 6 w Rumi? – Co oznaczają symbole zawarte w herbie miasta? czy – Ile kobiet rządziło Rumią od 1920 roku? Zmagania na poziomie szkolnym wygrali uczniowie Szkoły Podstawowej numer 4, natomiast wśród dorosłych najlepsi okazali się strażnicy miejscy. Wszyscy uczestnicy otrzymali zestawy gadżetów, a laureatom wręczono dodatkowo pamiątkowe dyplomy.


Rumia zaczęła się rozwijać po zakończeniu drugiej wojny światowej, a 7 października 1954 roku otrzymała prawa miejskie. W skład nowego miasta weszły: Stara Rumia, Biała Rzeka, Zagórze, Szmelta i Janowo. Liczba ludności wynosiła wówczas około 11 tysięcy osób. Szybki rozwój miasta pod względem ludnościowych odbywał się w dwóch etapach. Najpierw w latach 1955-69, gdy rozparcelowano teren dawnego lotniska na działki, a następnie w latach 80., kiedy rozpoczęła się budowa osiedla mieszkaniowego w Janowie. Pod koniec lat 80. liczba mieszkańców sięgała około 36 tysięcy, a obecnie jest to ponad 46 tysięcy osób, dzięki czemu Rumia jest największym miastem w Polsce niebędącym stolicą powiatu.

fot. UM Rumia

UM Rumia

Zdjęcia (24)


Pozostałe