Ruszają prace w Domu Wałmistrza

  • 09.10.2019, 08:59
  • UM Gdańsk
Ruszają prace w Domu Wałmistrza fot. UM Gdańsk

Podziel się:

GDAŃSK Roboty budowlane i prace konserwatorskie w 130-letnim Domu Wałmistrza w Hevelianum właśnie się rozpoczynają. Dziś podpisano umowę z wykonawcą robót. Budynek już w połowie 2020 roku będzie pełnił funkcje biurowe.

W poniedziałek, 7 października umowę podpisali Alan Aleksandrowicz – zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji,  Paweł Golak – dyrektor Hevelianum oraz Jan Rekowski – właściciel firmy ZW ze Stężycy, która będzie realizować roboty budowlane i prace konserwatorskie w Domu Wałmistrza.

- Chciałbym pogratulować zespołowi Hevelianum i wykonawcy. Choć obiekt ma niewielką kubaturę to jest dość cenny dla całego kompleksu - mówił zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji Alan Aleksandrowicz. - Jest to projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w zakresie termomodernizacji. Cała przebudowa obejmie wzmocnienie fundamentów, ścian, stropów, remont klatki i elewacji. Życzę, aby wszystkie prace przebiegły sprawnie tak byśmy w przyszłym roku mogli otworzyć wyremontowany Dom Wałmistrza - dodał prezydent Aleksandrowicz.

Projekt realizacji powstał w gdańskim biurze projektowym Kremer Graf.

Dom Wałmistrza to niewielki ceglany budynek o dwuspadowym dachu, który stoi na bastionie Notzkenberg (Neubauera), w południowej części zespołu budynków przy ul. Reduta Miejska 1 w Gdańsku. Wzniesiono go po 1880 roku. Służył za mieszkanie dla wałmistrza – jednego z dziesięciu, którzy pod koniec lat 80. XIX w. doglądali fortyfikacji miejskich. Teren i obiekt znajdują się na obszarze Hevelianum i są wpisane do rejestru zabytków.

Zakres prac jest kompleksowy. Będzie to m.in. wzmocnienie fundamentów, ścian konstrukcyjnych i stropów, remont elewacji, wykonanie nowej klatki schodowej, prace elektryczne i sanitarne, budowa linii kablowej światłowodowej, jak również zagospodarowanie otaczającego terenu. W zakresie zadań termomodernizacyjnych zamówienie jest realizowane w ramach projektu „Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków mieszkalnych i użytkowych zlokalizowanych na terenie Gminy Miasta Gdańska – w latach 2017–2020”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014–2020.

Wykonawca rozpocznie prace niezwłocznie, a ich zakończenie jest zaplanowane na czerwiec 2020 roku.

UM Gdańsk

Pozostałe