Związek Miast Bałtyckich ma nowe władze

  • 21.10.2019, 09:52
  • UM Gdańsk
Związek Miast Bałtyckich ma nowe władze Fot. R.Dąbrowska / mat. prasowe UM Gdańsk Prezydent Piotr Grzelak

Podziel się:

Oceń:

Ponad 250 przedstawicieli miast regionu Morza Bałtyckiego, polityków i ekspertów oraz około 70 reprezentantów młodzieży wzięło udział w XV Konferencji Generalnej Związku Miast Bałtyckich, która odbyła się 15-18 października w Kownie, na Litwie. Piotr Grzelak, Zastępca Prezydent Miasta Gdańska, został wybrany na stanowisko Wiceprezydenta Związku Miast Bałtyckich przez Walne Zgromadzenie ZMB. Sekretariat ZMB nadal będzie miał siedzibę w Gdańsku.

- Konferencja Generalnej Union of the Baltic Cities (Związku Miast Bałtyckich) była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń w gronie stu miast z obszaru Morza Bałtyckiego. To również znaczący moment w historii organizacji. Po 18 latach ustępujący prezydent Per Bodker przekazuję pałeczkę w sztafecie wiceburmistrzowi Kowna Mantas Jurgutis. Dziękuję za wybór za stanowisko zastępcy. Mamy świadomość, że z jednej strony wzrasta potrzeba coraz ściślejszej współpracy w zakresie ekologii jak i znaczenie polityczne tego obszaru w całej Unii Europejskiej – mówi zastępca prezydenta Gdanska Piotr Grzelak.

Prezydentem Związku został Mantas Jurgutis, Zastępca Burmistrza Miasta Kowna, Pierwszą Wiceprezydent Elina Rantanen, Przewodnicząca Rady Miasta Turku. Do Prezydium wybrani zostali również Jørgen Kristiansen, Zastępca Burmistrza Miasta Kristiansand i Vyacheslav Kalganov, Wiceprzewodniczący Komitetu Spraw Zagranicznych St. Petersburga. Walne Zgromadzenie wybrało także nowych członków Rady Wykonawczej i Komisji Rewizyjnej.

W ostatnich latach pytania, w jaki sposób zachęcić mieszkańców miast, również młodzież, do aktywnego udziału w procesie decyzyjnym, jak włączyć ich w działalność społeczną i kulturalną, jak być odpornym na różne zjawiska społeczne czy polityczne, które zachodzą w miejskich społecznościach, były dyskutowane na różnych szczeblach politycznych.
To właśnie kwestie integracji społecznej, inkluzywności, zmian klimatycznych oraz kultury, jako katalizatora rozwoju miast, były głównymi tematami konferencji w Kownie. Podczas warsztatów i sesji plenarnych uczestnicy mieli okazję wymienić doświadczenia i nawiązać współpracę w wielu dziedzinach.

Związek Miast Bałtyckich jest stowarzyszeniem miast regionu Morza Bałtyckiego. Powstał z inicjatywy Kalmaru i Gdańska w 1991 r. ZMB stał się forum wymiany doświadczeń, kontaktów, wspólnych projektów, które przyczyniają się do rozwoju miast i regionu Morza Bałtyckiego. Konferencja Generalna odbywa się co dwa lata i jest najwyższym organem ZMB.

UM Gdańsk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe