Koncert carillonowy i pokazy kucia w Kuźni Wodnej. Święto Niepodległości w Gdańsku

  • 07.11.2019, 12:07
  • Muzeum Gdańska
Koncert carillonowy i pokazy kucia w Kuźni Wodnej. Święto Niepodległości w Gdańsku

Podziel się:

Oceń:

GDAŃSK W Narodowe Święto Niepodległości, po zakończeniu 17. Parady Niepodległości, przy Muzeum Bursztynu na Targu Węglowym w Gdańsku odbędzie się koncert carillonu mobilnego „Gdańsk”. Wieczorem na gdańszczanki oraz gdańszczan w Kuźni Wodnej w Oliwie czekają bezpłatne warsztaty wypalania ceramiki, a kowale-artyści będą wykuwać Orła Białego. Drugi orzeł zostanie wypalony z gliny.

– Każdego roku Muzeum Gdańska włącza się w obchody Święta Niepodległości. Carillonistka miejska Monika Kaźmierczak wykona utwory patriotyczne, które zostaną zagrane na jedynym w Polsce carillonie mobilnym. Podobnie jak w roku ubiegłym kowale-artyści ze Stowarzyszenia Polskich Artystów Kowali będą wykuwali w ogniu symbol naszego kraju - Orła Białego. Drugi zostanie wypalony z gliny – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Carillon mobilny na Targu Węglowym

Po zakończeniu przemarszu na Targu Węglowym zostaną zagrane utwory patriotyczne upamiętniające odzyskanie Niepodległości oraz aranżacje utworów Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i innych polskich kompozytorów. Koncert Moniki Kaźmierczak zakończy się około godz. 12:00.

– To jedna z kilkunastu okazji w roku by zobaczyć i usłyszeć jedną z wizytówek Gdańska. Carillon „Gdańsk” to jedyny w tej części Europy instrument mobilny składający się 48 dzwonów o masie od kilku do kilkuset kilogramów, który może dostać się w dowolne miejsce Polski – mówi Monika Kaźmierczak.

Orzeł Biały w stali i… glinie

Pokazy w Kuźnie Wodnej w Oliwie odbędą się już pod nowym dachem. Od godziny 17:00 do 21:00 najmłodsi mieszkańcy będą mogli podziwiać pracę kowali wykuwających Orła Białego i inne przedmioty z metalu. Drugi orzeł zostanie wypalony z ceramiki. Najmłodsi mieszkańcy miasta będą mogli wziąć udział w warsztatach, a przygotowane z ceramiki przedmioty wziąć do domu i wysuszyć.

- Nasza propozycja to symboliczne nawiązanie do niepodległości wykutej w ogniu. Leszek Supiński, będzie wykuwał orła ze stalowej blachy. Tomasz Ramotowski i Adam Czerwiński będą kuć podkowy, a Piotr Czerepak - narzędzia, gwoździe i okucia. Jacek Ilecki z kolei przyjedzie do nas z przygotowanym orłem wykonanym z gliny i zaprezentuje jak dawniej wypalano przedmioty użytkowe. Orzeł Pana Jacka ma trafić do zbiorów Muzeum Gdańska – mówi Remigiusz Pacer z Muzeum Gdańska, kierownik Kuźni Wodnej w Oliwie.

Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny.


Koncert carillonowy z okazji 101. rocznicy odzyskania Niepodległości

Kiedy: 11 listopada 2019 (poniedziałek), godz. ok. 11:30-12:00

Gdzie: Targ Węglowy 26 (przy Muzeum Bursztynu)

Wstęp: bezpłatny

Pokazy kowalskie i ceramiczne w Narodowe Święto Niepodległości

Kiedy: 11 listopada 2019 (poniedziałek), godz. 17:00-21:00

Gdzie: Kuźnia Wodna w Oliwie – Muzeum Gdańska, ul. Bytowska

Wstęp: bezpłatny

Muzeum Gdańska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe