Poseł Smoliński przewodniczącym komisji regulaminowej

  • 19.11.2019, 21:41
  • Źródło: Gazeta Tczewska
Poseł Smoliński przewodniczącym komisji regulaminowej

Podziel się:

Oceń:

Nowa kadencja Sejmu zapowiada się ciekawie, ale też niezwykle pracowicie dla posła Kazimierza Smolińskiego. W nowym sejmie w najbliższym czasie będzie pełnił funkcję przewodniczącego jednej komisji i członka dwóch innych. Wszystkie komisje ukonstytuowały się tego samego dnia.

- Dzisiaj zostałem jednogłośnie wybrany przewodniczącym sejmowej Komisji regulaminowej i spraw poselskich. Dziękuję władzom klubu za okazane zaufanie i posłom za poparcie – napisał 14 listopada na swoim Facebook'owym profilu Kazimierz Smoliński. Czym będzie się dokładnie zajmował i czy było to zaskoczenie z tymi pytaniami zwróciliśmy się do parlamentarzysty.

 

Pociąganie do odpowiedzialności

Poseł Smoliński pracował już wcześniej w Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych (RSP), gdzie ważne było jego doświadczenie prawnicze. Teraz obejmie jej przewodniczenie. Ponadto obejmie jeszcze funkcję członka Komisji Finansów Publicznych oraz członka Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

W kompetencjach przewodniczącego sejmowej komisji regulaminowej leży m.in. pociąganie do odpowiedzialności następujących organów instytucjonalnych: Rzecznika Praw Obywatelskich, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Dziecka, Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. W przypadku spornych spraw Komisja wydaje opinię, a Sejm ją zatwierdza większością głosów.

- Komisja, której objąłem przewodniczenie zajmuje się głównie sprawami regulaminowymi – przyznaje Kazimierz Smoliński. - Nie mniej wiele kontrowersji dotyczyło w ub. kadencji właśnie spraw regulaminowych. Posłowie opozycji twierdzą, że regulamin sejmowy jest zły, nie sprzyjający opozycji. Zobaczymy czy będzie potrzeba wprowadzenia pewnych zmian w regulaminie. Będziemy badać sprawy poselskie związane z wykonywaniem mandatu (skargi na posłów, problemy z wykonywaniem mandatu, udzielaniu informacji). Sprawy kierowane są do marszałka, a on kieruje je do konkretnej komisji. Kolejnym ważnym aspektem pracy w tym organie sejmowym będą kwestie związane z immunitetem poselskim. Będziemy rozpatrywać wnioski prokuratury, sądów, CBA i rekomendować odebranie lub pozostawienie immunitetu poselskiego. Komisja po przeprowadzeniu postępowania opiniuje pozytywnie lub negatywnie taki wniosek. Sejm z reguły kieruje się opinią Komisji. Z reguły Sejm głosuje zgodnie z rekomendacją.

Układ sił w komisji

W komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych pracować będzie 17 posłów: 9 przedstawicieli PiS; 5 przedstawicieli KO; 2 przedstawicieli Lewicy; 1 przedstawicieli KP-PSL-Kukiz'15. PiS w związku z większością sejmową na 29 komisji 11 komisji jest w rękach opozycji a 18 przewodniczy PiS.

- Być może niedługo dojdzie do pewnej zmiany związanej z moją pracą w jednej z komisji... Dodajmy, że nie są to łatwe komisje. W zeszłej kadencji Komisja Finansów Publicznych miała 500 posiedzeń, a Komisja Regulaminowa ok. 100. Najwięcej w Sejmie posiedzeń ma KF. Komisja Finansowa analizuje budżet, rekomenduje pewne rozwiązania związane z finansami państwa. Z kolei komisja sprawiedliwości pracuje nad szeregiem legislacyjnych problemów prawnych. Jej zadaniem jest rekomendacja pewnych rozwiązań, analizowanie ustaw pod względem prawnym.

 

 

Źródło: Gazeta Tczewska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe