Spacery Gdańskich Miniatur śladami wielkiej odbudowy Gdańska

  • 27.11.2019, 09:37
  • Źródło: Instytut Kultury Miejskiej
Spacery Gdańskich Miniatur śladami wielkiej odbudowy Gdańska IKM Agnieszka Urbańska

Podziel się:

Oceń:

Nowa odsłona edukacyjnych spacerów Gdańskich Miniatur opowiada o wysiłku włożonym w odtworzenie najważniejszych obiektów architektonicznych miasta po II wojnie światowej. - Odbudowa nie tylko przywróciła blask historycznego miasta, ale nadała mu także nowy charakter i tożsamość – mówi Joanna Raftopulos, koordynatorka Gdańskich Miniatur. Otwarty spacer szlakiem historycznych budynków Głównego Miasta i ich odbudowy odbędzie się 7 grudnia o godz. 13.00. Spacery dla grup szkolnych, na które obowiązują zapisy, 18 grudnia.

Odbudowa to przedsięwzięcie, które połączyło wielowiekowe dziedzictwo miasta z wizją jego rozwoju w przyszłości. Wydaje się jednak, że pomimo powstałych opracowań tego zagadnienia w powszechnej świadomości mieszkańców nie jest ono odpowiednio doceniane.

- Fenomen odbudowy to obok powstania zjawiskowych kamienic Głównego Miasta, określenie nowego porządku miasta. Pomysł na to, jak w architekturę historyczną wpisać nowoczesne budynki, a także jakie nowe funkcje powinno mieć miasto, to wyzwania przed którymi stanęli budowniczy Gdańska – opowiada Raftopulos.

Spotkania Gdańskich Miniatur 2019-2020 podzielone są na bloki tematyczne: historyczne budynki Głównego Miasta i ich odbudowa, pomiędzy przeszłością a przyszłością - niezwykłe rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne Gdańska, nowoczesne obiekty architektoniczne w mieście. Spacery odbywają się w dwa razy w miesiącu, jeden przeznaczony jest dla szkół (obowiązują zapisy: [email protected]), drugi (weekendowy) otwarty jest dla wszystkich zainteresowanych osób.

Gdańskie Miniatury: historyczne budynki Głównego Miasta i ich odbudowa. Tajemnice gdańskich fasad.

7 grudnia, godz. 13.00 – spacer otwarty. Start: przed Instytutem Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40. Prowadzenie: Ewa Czerwińska.

18 grudnia, godz. 10.00, 11.30 i 13.00 – spacer dla szkół i grup zorganizowanych. Obowiązują zapisy: [email protected]. Start: przed Instytutem Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40. Prowadzenie: Ewa Czerwińska.

 

Joanna Raftopulos, koordynatorka Gdańskich Miniatur w Instytucie Kultury Miejskiej, ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim i archeologię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Jest przewodnikiem miejskim po Gdańsku, Sopocie i Gdyni oraz pilotem wycieczek turystycznych. Współpracowała z instytucjami kultury m.in. Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, Narodowym Muzeum Morskim, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Miasta Gdyni, Europejskim Centrum Solidarności, realizując liczne projekty edukacyjne skierowane do wszystkich grup wiekowych oraz projekty wystawiennicze

Foto: IKM Agnieszka Urbańska, Marta Kąkel

Źródło: Instytut Kultury Miejskiej

Zdjęcia (2)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe