Skuteczny wniosek o zadośćuczynienie za cierpienia przeżyte na skutek wypadku. Jak go napisać?

  • 11.12.2019, 08:05
  • Materiał partnera
Skuteczny wniosek o zadośćuczynienie za cierpienia przeżyte na skutek wypadku. Jak go napisać?

Podziel się:

Oceń:

Dochodzenie świadczeń mających pokryć powstałe na skutek wypadków szkody nie powinno stanowić problemu, skoro wszyscy właściciele pojazdów zobowiązani są do posiadania polisy OC. Rzeczywistość jest jednak zgoła inna. Nie tylko ze względu na zachowanie towarzystw ubezpieczeniowych, które zwykle nie kwapią się do tego, by w pełni wywiązać się ze swoich obowiązków, ale także z uwagi na charakter tychże szkód. Materialne nie stanowią problemu – wystarczy je obliczyć. Jak jednak zmierzyć cierpienie?

Szkoda niemierzalna także wymaga pokrycia

Wciąż jeszcze zdarza nam się mylić bądź traktować jako tożsame pojęcia zadośćuczynienia i odszkodowania. Przypomnijmy więc, że to drugie ma pokrywać szkody majątkowe, a więc zarówno straty, jak i utracone korzyści, jeśli dane zdarzenie niesie ze sobą taki skutek. W przypadku wypadków komunikacyjnych będą one dotyczyły przede wszystkim uszkodzonego lub zniszczonego pojazdu i rzeczy w nim przewożonych, a także kosztów pochłoniętych przez leczenie, oraz ewentualnych następstw w postaci np. zmniejszonych zdolności zarobkowych. Wszystko to można po prostu udokumentować i policzyć. Mimo to, powszechnie są to przedmioty sporów – wystarcza jednak zaangażowanie rzeczoznawcy, a także kompetentne wsparcie prawne, jakiego udzielić może np. kancelaria odszkodowawcza Codex, by rzecz stała się prostą. Sprawa zadośćuczynienia natomiast przedstawia się zgoła inaczej.

Zadaniem tego świadczenia jest zrekompensowanie poniesionej na skutek zdarzenia krzywdy – czyli bólu oraz cierpienia psychicznego. Jest to niewymierna szkoda niemajątkowa. Jak ją wycenić? Oto jest pytanie, zwłaszcza, że to kwestia wysoce indywidualna i nie regulują tego żadne przepisy, jakkolwiek Sąd Najwyższy wskazał, że do jej pokrycia potrzebna jest odczuwana wartość ekonomiczna. W rezultacie ci z poszkodowanych, którzy występują o nie bez wsparcia doświadczonego prawnika, jako że to na nich spoczywa obowiązek wskazania określonej kwoty, bardzo często sami żądają znacznie niższych, niż mogliby bez większego trudu uzyskać.

Dobra kancelaria odszkodowawcza to najlepsze wsparcie

Aby móc liczyć na wysokie zadośćuczynienie odpowiadające rozmiarowi cierpienia, trzeba się o to postarać. Pomimo tego, że wysokości tego świadczenia nie da się wyliczyć, także i tutaj niezwykle pomocna będzie wszelka wytworzona po wypadku dokumentacja. Zbierajmy więc wszystko co się da, począwszy od policyjnej notatki, nie mówiąc już o wszystkich dokumentach wytworzonych przez placówki medyczne. We wniosku należy opisać to, jak wypadek wpłynął na nasze życie – im większą ilością dowodów będziemy w stanie podeprzeć poszczególne zagadnienia, tym lepiej.

Nie wszyscy mają tymczasem łatwość mówienia o swoich przeżyciach – nawet to jednak nie wystarczy. Doświadczenie prawnika zajmującego się tym na co dzień pozwali nam nie przeoczyć żadnej istotnej w tym kontekście kwestii, właściwe ją naświetlić i uargumentować jej znaczenie. Wszystkie porzucone pasje, niezrealizowane zamierzenia, nabyte dolegliwości czy lęki i wiele innych okoliczności także będą bardzo istotne. Warto więc o to zadbać – nawet rzetelne pokrycie wszelkich poniesionych szkód materialnych nie czyni przecież sprawy niebyłą!

Materiał partnera

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe