Pokoje dla studentów w Gdańsku – ile kosztują i co oferują?

  • 13.12.2019, 08:18
  • bookistry.com/
Pokoje dla studentów w Gdańsku – ile kosztują i co oferują?

Podziel się:

Rok akademicki trwa w najlepsze, a studenci wciąż poszukują atrakcyjnych cenowo i dobrze wyposażonych lokali – zarówno w publicznych i niepublicznych akademikach, jak i na prywatnych stancjach. Co Gdańsk ma do zaoferowania trójmiejskim żakom oraz ile przyjdzie im zapłacić za kwaterunek?

Co wpływa na cenę najmu?

Ceny najmu lokali w Gdańsku są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Spośród nich najistotniejszymi są lokalizacja oraz standard wykończenia i wyposażenia lokum. Poza tym duże znaczenie dla finalnego kosztu wynajmu ma także rozkład wynajmowanego mieszkania i liczby osób, które w nim mieszkają.

Więcej przyjdzie Ci zapłacić za kwaterunek zlokalizowany bliżej centrum miasta, w pobliżu uczelni czy blisko istotnych elementów architektury. Analogicznie na mniejsze kwoty za wynajem możesz liczyć na obrzeżach miasta lub w gorzej skomunikowanych dzielnicach.

Gdański rynek nieruchomości jest nieco specyficzny, bowiem w okresie letnim przyciąga mnóstwo turystów. Z tego względu właściciele prywatnych akademików oraz stancji coraz częściej decydują się na najem dobowy w sezonie, by poza sezonem móc oferować tego typu mieszkania studentom w o wiele bardziej przyzwoitych cenach. Zazwyczaj jednak taki model wynajmu dotyczy głównie nowych lokali o wysokim standardzie.

Ile zapłacisz za pokój studencki w Gdańsku?

Największym zainteresowaniem studentów cieszą się nieruchomości zlokalizowane w pobliżu centrum Gdańska, sąsiadujące z głównymi ulicami miasta oraz w dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz. Wedle ogłoszeń publikowanych na popularnych serwisach ogłoszeniowych za pokój jednoosobowy na obrzeżach lub poza aglomeracją gdańską przyjdzie Ci zapłacić miesięczną opłatę w wysokości powyżej 600 zł + opłaty.

Z kolei we Wrzeszczu cena za analogiczny kwaterunek może być nawet dwukrotnie większa. Wynajem mieszkania w Aniołkach, w bezpośrednim otoczeniu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego czy w Stogach, to koszt rzędu od 1300 do nawet 6000 zł miesięcznie.

Publiczne i prywatne akademiki w Gdańsku

Zgodnie z danymi z poprzedniego roku akademickiego akademiki uczelni prywatnych i publicznych zaspokajają jedynie 9,75% potencjalnego popytu na wynajem miejsc noclegowych przez studentów, a trend ten co roku się zmniejsza.

Choć cyklicznie trwają prace remontowe mające na celu odnowienie i lepsze uposażenie akademików uczelni publicznych i niepublicznych, wciąż zapewniają one niski standard oraz kiepskie wyposażenie względem prywatnych stancji i akademików. Coraz ciekawszą alternatywą dla studentów jest oferta prywatnych akademików. W Gdańsku obecnie w fazie budowy i planowania jest aż 9 nowych prywatnych nieruchomości przeznaczonych dla studentów.

Nowoczesne akademiki gwarantują wysoki standard wykonania, bogate wyposażenie oraz wiele udogodnień, których próżno szukać w innych lokalach. Co ważne, średni poziom cen w prywatnych akademikach nie odbiega w sposób znaczny od cen lokali w akademikach prywatnych uczelni – przykładowo na Gdańskim Harwardzie koszt wynajmu pokoju jednoosobowego o wysokim standardzie wykończenia wynosi od 1250 zł miesięcznie.

Chcesz poznać ofertę prywatnych lokali? Sprawdź pokoje dla studentów w Gdańsku na portalu Bookistry i wybierz możliwie najlepsze lokum.

bookistry.com/

Pozostałe