Liny żeglarskie

  • 09.01.2020, 12:27
  • mazuria.com/
Liny żeglarskie

Podziel się:

Wielu żeglarzy decyduje się na regularną zmianę lin swojego pokładu. Przetarcia sprawiają, że liny przestają spełniać swoje funkcje. Żywotność lin ma swoje granice, dlatego też właściciele jachtów regatowych, żaglówek turystycznych i innych jednostek pływających zmuszeni są do regularnej wymiany. Liny uszkadzają się podczas codziennego, mechanicznego kontaktu z: knipami, knagami, bloczkami i kabestanami. Węzły żeglarskie także przyczyniają się do skracania żywotności lin.

Gdy w sklepach szukamy liny żeglarskiej, możemy od razu przekonać się, że branża ma szeroką gamę produktów. Nasuwa się pytanie - jaką linę wybrać, aby mieć pewność, że wybrana lina posłuży nam na lata i jej jakość będzie na najwyższym poziomie. Jak zatem wybrać odpowiednią linę na swój jacht? Aby rozwiać swoje wątpliwości, zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Gdzie kupić liny do żaglówki?
Decydując się na zakup mamy do wyboru sklep stacjonarny lub internetowy. W tradycyjnym sklepie doświadczony sprzedawca doradzi nam i wskaże jaki towar powinniśmy dla siebie zakupić. Jest to najlepsza farma zakupu. Linę możemy dotknąć, sprawdzić jej wytrzymałość. Otrzymany od sprzedawcy wszelkie informacje. W przypadku specjalistycznego osprzętu żeglarskiego i braku lokalnych sklepów zmuszeni jesteśmy do wyboru sklepów on-line. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że w przypadku lin, na stronach dostępne są suche fakty zawierające jedynie grubość liny i materiał z którego jest wykonana. Najczęściej brakuje informacji do jakich zastosowań jest dana lina. Obszerny poradnik lina żeglarska szczegółowo wyjaśnia klientom, jaki rodzaj wybrać do swoich konkretnych zastosowań. Bez tej wiedzy można popełnić błąd przy zakupie liny. Co roku na rynku pojawiają się doskonalsze i nowocześniejsze liny.

Czy lina na jacht musi być droga?
Odpowiedź brzmi: nie. Za profesjonalne liny żeglarskie nie trzeba płacić majątku. Co więcej, dokonując zakupu standardowych rozmiarów, klienci mogą liczyć na zniżki. Najdroższe są specjalistyczne liny aramidowe oraz PBO, które charakteryzują się niepalnością, wyjątkową wytrzymałością na rozciąganie i warunki atmosferyczne. Najpopularniejsze i zarazem najtańsze są liny poliestrowe oraz polipropylenowe.

Dobra lina żeglarska - czyli jaka?
Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie do jakich zastosowań potrzebujemy liny. Czy lina będzie miała kontakt z naszymi rękoma i pracowała na knagach? Jeśli tak, wskazana jest lina w oplocie. Liny Dyneema gwarantują wysoką odporność na rozciąganie. Natomiast liny poliestrowe pozostawiają dla żeglarza miejsce na amortyzowanie naprężeń. Do popularnych na jachcie lin pomocniczych zaliczamy liny wykonane z polipropylenu lub poliestru. Te ostanie doskonale sprawdza się także jako liny szotowe. Obie liny idealnie nadają się jako lina cumowa oraz do kotwiczenia. Dodatkowo na podstawie przewidywanych sił obciążających liny dobieramy ich średnicę. Wybór kolorystyki lin jest ogromny, od standardowej bieli po jaskrawe kolory. Każdy dopasuje kolorystykę do własnego gustu. Pamiętajmy, że jacht to nasza wizytówka i warto zwracać uwagę, by kolor liny pasował np do odbijaczy jachtowych i pozostałego osprzętu żeglarskiego.

Jak widać, wybór liny do naszego jachtu może przysporzyć wielu znaków zapytania, które mogą mieć wpływ podczas codziennego używania na pokładzie. Przed ostatecznym wyborem warto rozstrzygnąć wątpliwości rozmową z doświadczony sprzedawcą. Zwróćmy także uwagę na opinie klientów, które łatwo znaleźć w internecie np forach internetowych czy komentarzach pod wybranymi produktami. Wybierz trwałą, wykonaną z solidnego materiału linę.

mazuria.com/

Pozostałe