Oszuści podszywają się pod firmę ENERGA. Uwaga! Przesyłają fałszywe, podrabiane dokumenty!

  • 23.01.2020, 11:15
  • red.
Oszuści podszywają się pod firmę ENERGA. Uwaga! Przesyłają fałszywe, podrabiane dokumenty!

Podziel się:

Oceń:

CERT Energa informuje o próbach podszywania się pod spółki Grupy Energa. Oszuści wysyłają e-maile informujące o nierozliczonych płatnościach. Wiadomości zawierają niebezpieczny załącznik.

Zagrożenie dla klientów Grupy Energa stanowić mogą wiadomości e-mail przesyłane z adresu [email protected], o temacie „ Zestawienie nierozliczonych dokumentow energa 2019”.

 

W załącznikach do wiadomości publikujemy przykładową treść wiadomości.

 

Dołączony do wiadomości plik Excel o nazwie „Zestawienie nierozliczonych platnosci.xls” po otwarciu i zaakceptowaniu uruchomienia makr pobiera na urządzenie szkodliwy plik.

Ostrzegamy, że plik może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia (w tym zaszyfrowania danych), na którym zostanie otwarty, lub kradzieży wrażliwych danych użytkownika, np. danych logowania do konta bankowego.

Energa ostrzega przed niebezpiecznymi załącznikami. W związku z tym prosimy nie otwierać załączników dołączonych do wiadomości, które mogą budzić jakiekolwiek podejrzenia. Prosimy też o nie otwieranie łączy do stron internetowych, które wywołują jakiekolwiek wątpliwości.

 

Jeśli na naszej poczcie e-mailowej znajdziemy coś co wzbudzi nasze podejrzenia, radzimy dokonanie weryfikacji nagłówków wiadomości oraz ich nadawców. Zawsze aktualne wiadomości na temat Grupy Energa znajdują się na Twitterze grupy Energa, a także na fan page'u Facebooka.

 

ENERGA jest jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jedną z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Jej podstawowa działalność obejmuje wytwarzanie, dystrybucję, obrót energią elektryczną i cieplną oraz obrót gazem.

Całkowita moc elektryczna zainstalowana w elektrowniach Grupy Energa w 2019 roku wynosiła 1,35 GW, z czego 38 proc. (0,5 GW) stanowiły odnawialne źródła energii (OZE).

_red.

Zdjęcia (1)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe