PIT online za 2019 rok - jak złożyć?

  • 14.02.2020, 14:58
  • redakcja
PIT online za 2019 rok - jak złożyć?

Podziel się:

Oceń:

PIT online to forma elektronicznego rozliczenia podatków za 2019 rok. Samo wypełnianie deklaracji podatkowych może być dość stresujący. Dlatego wprowadzone zostały liczne udogodnienia. Jednym z nich jest rozliczanie PIT przez internet. Jak przebiega cała procedura?

  1. PIT online
  2. UPO - urzędowe poświadczenie odbioru
  3. Jak złożyć PIT

PIT online

PIT online w 2020 roku ma za zadanie ułatwić podatnikom składanie deklaracji podatkowych. Przede wszystkim musimy przygotować zestawienie przychodów za 2019 rok. PIT elektroniczny pozwoli nam wypełnić każdy z wymaganych formularzy. Korzystając z programów online, wszystkie dane zapisywane są na serwerze, a nie na komputerze. Dzięki temu w przypadku awarii połączenia sieciowego nie tracimy tego, co udało się nam wypełnić. Na początku należy zalogować się w systemie oraz wybrać odpowiednią formę rozliczenia. Kolejny etap PIT online za 2019 rok polega na podaniu odpowiedzi dotyczących ulg oraz przychodów. Warto także pamiętać, że jest to również moment na to, aby wybrać jedną z charytatywnych organizacji i przekazać jej 1% podatku.

UPO - urzędowe poświadczenie odbioru

Samo złożenie formularzy to jeszcze nie wszystko. W przypadku niedopłaty trzeba na odpowiednie konto przelać sumę, jaka pojawiła się rozliczeniu. Za przekroczenie terminu naliczane są odsetki. Dlatego aby uniknąć kar finansowych, lepiej opłacić wszystko we wskazanym terminie. Oprócz tego każdy podatnik musi pamiętać o tak zwanym UPO (urzędowe poświadczenie odbioru). Co to jest? Deklaracje PIT online wymagają specjalnego pliku, który po złożeniu formularzy odsyłany jest do podatników. I to właśnie jest UPO. Takie oficjalne potwierdzenie od Urzędu Skarbowego należy przechowywać przez okres pięciu lat po złożeniu danej dokumentacji. Jego brak może w przyszłości powodować sporo problemów, dlatego lepiej nie pozbywać żadnych ważnych plików, jakie prześle nam konkretna placówka Urzędu Skarbowego.

 

Jak złożyć PIT

Przy składaniu deklaracji podatkowych bardzo istotne jest przestrzeganie terminów. Do końca stycznia 2020 roku pracodawcy mają obowiązek przekazać zatrudnionym formularze PIT-11. Do końca lutego 2020 roku określony został termin na składanie PIT-28. Reszta deklaracji: PIT36, 36L, 37, 38, 39. Jak złożyć PIT? Obecnie cała procedura jest znacznie prostsza niż jeszcze kilka lat temu. Wystarczy pobrać dobry i zaufany program na komputer lub skorzystać z platform dostępnych internetowo. Specjalnie opracowane programy pomagają przy wypełnianiu deklaracji, dzięki czemu ryzyko popełnienia błędu w obliczeniach jest mniejsze.

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe