Nagroda Polskiego Herkulesa 2019 dla Zbigniewa Reszki

  • 18.02.2020, 08:12
  • Żródło: Builder
Nagroda Polskiego Herkulesa 2019 dla Zbigniewa Reszki Archdeco

Podziel się:

Oceń:

Zbigniew Reszka, prezes gdyńskiego biura architektonicznego Arch-Deco, został uhonorowany srebrną statuetką Polskiego Herkulesa za rok 2019. Wyróżnienie przyznawane jest przez magazyn „Builder”. Rada Naukowa oraz Redakcja miesięcznika „Builder” wskazały niekwestionowanych liderów branży budowlanej wśród firm oraz menadżerów. Podczas uroczystej Gali Builder Awards zostały wręczone prestiżowe wyróżnienia Budowlana Firma Roku, Osobowość Branży, Laury Buildera i Polski Herkules.

Jak komentuje Danuta Burzyńska, redaktor naczelna magazynu Builder:

- Redakcja magazynu Builder i Kapituła XVII edycji wyróżnień BUILDER AWARDS, na podstawie rekomendacji Stowarzyszenia Architektów Polskich, przyznała Panu Zbigniewowi Reszce wyróżnienie specjalne tytułem i statuetką POLSKI HERKULES 2019. Nominacja jest uznaniem talentu Laureata, jego twórczych i managerskich sukcesów w ponad 30 letnim zarządzaniu biznesem na wymagającym i konkurencyjnym rynku. Na szczególne docenienie zasługuje kierowanie biurem działającym w tak szerokim zakresie usług, bo począwszy od projektowania poprzez nadzorowanie i prowadzenie budowy łącznie z zastępstwem inwestorskim oraz generalnym wykonawstwem.

 

Komentarz Zbigniewa Reszki:

- Według mnie dobry architekt musi być sojusznikiem inwestora do samego końca. Powinien dbać zarówno o wysoką jakość samego projektu, jak i nadzorować wykonawstwo, wprowadzać konieczne zmiany, które zaistnieją podczas budowy, rozwiązywać bieżące problemy, mieć wpływ na budżet inwestycji i w miarę kontrolować go. Mamy zasadę w Arch-Deco: projektując szukamy zawsze genius loci danego miejsca i staramy się jak najlepiej w nie wpasować, żeby dzieło było bardziej oryginalne od sztampowej zabudowy. W czasie całego procesu inwestycyjnego to właśnie architektowi powinna wciąż przyświecać wyjściowa idea koncepcyjna, przy zachowaniu pełnej współpracy z pozostałymi uczestnikami projektu. Po czym można poznać dobrą firmę architektoniczną? Po realizacjach, które powinny być lepsze od koncepcji.

 

- Jako sędzia konkursowy SARP obserwuję od wielu lat stały wzrost jakości warsztatu i kreatywności polskich architektów. Poziom ich umiejętności nie odbiega od naszych zagranicznych kolegów po fachu. Nie dotyczy to jedynie projektów o bardzo dużych budżetach, tworzonych przez star-architektów, bo to zupełnie inna liga.

 

- Nagroda Herkulesa miesięcznika Builder skłania mnie do większej motywacji do działania, dalszego rozwijania się i podniesienia sobie samemu poprzeczki. Myślę, że ma to przełożenie na cały zespół projektowy Arch-Deco, bo to też ich sukces i sądzę, że znajdzie odzwierciedlenie w naszych kolejnych projektach.

 

Zbigniew Reszka: BIO

 

Absolwent Politechniki Gdańskiej. Wieloletni członek i aktywny działacz Stowarzyszenia Architektów Polskich (był członkiem Prezydium Zarządu Głównego oraz Wiceprezesem ZG w Warszawie) oraz Pomorskiej Izby Architektów. Jest prezesem gdyńskiego biura architektonicznego Arch-Deco, które założył w 1989 roku wraz ze wspólnikiem, Michałem Baryżewskim. Obecnie zatrudnia ono około 40 architektów, a jego działalność obejmuje takie pola, jak projektowanie obiektów i zespołów mieszkaniowych, biurowych, usługowych, obiektów przestrzeni publicznej, skomplikowanych serwerowni, dużych szpitali czy unikalnych domów jednorodzinnych.

 

Za swoją pracę był wielokrotnie nagradzany, m.in. honorową nagrodą SARP za wybitną twórczość architektoniczną (wspólnie z Michałem Baryżewskim). Otrzymał nominację do Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe za kompleks apartamentowy w Juracie, nagrodę I stopnia Budowla Roku 2015 oraz główną nagrodę Eurobuild Awards 2015 (w kategorii Projekt Architektoniczny) za budynek Gdyńskiego Centrum Filmowego, I nagrodę „Czas Gdyni” Architektura za projekt zespołu usługowo-mieszkaniowego Nowe Orłowo i wiele innych. Jest również laureatem nagrody Polskiego Herkulesa przyznawanej przez magazyn Builder. Projekt domu jednorodzinnego autorstwa Arch-Deco zlokalizowany w Gdyni przy ul. Prusa został niedawno uznany za jeden z najlepszych domów jednorodzinnych w Polsce.

 

Obecnie najważniejsze projekty realizowane przez Arch-Deco to: Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku, domy studenckie BaseCAMP w Gdańsku, Sopocie i Katowicach, osiedle Oliva Koncept w Gdańsku, Park Centralny w Gdyni, Serwerownia dla Politechniki Gdańskiej czy budynek Square w Gdyni.

Źródło: Builder

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe