Powiat starogardzki: 2 osoby hospitalizowane, 5 objętych kwarantanną i 16 dozorem epidemiologicznym

  • 09.03.2020, 13:09
  • J. Trzosowski
Powiat starogardzki: 2 osoby hospitalizowane, 5 objętych kwarantanną i 16 dozorem epidemiologicznym fot. MZ/facebook

Podziel się:

Oceń:

W ostatnim czasie nowy wirus z Wuhan nie schodzi z czołówek ogólnopolskich i światowych mediów. Obecnie w Polsce potwierdzono 11 przypadków, a liczba hospitalizowanych osób wynosi 168. W skali całego kraju ponad 8 tysięcy osób objętych jest kwarantanną lub nadzorem epidemiologiczny. Przypominamy, że wirus na całym świecie zabił już ponad 3700 osób. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w powiecie Starogardzkim.

Ministerstwo Zdrowia stale monitoruje sytuację na terenie całego kraju, a co kilka godzin Polscy informowani są o obecnej sytuacji.
Minister Łukasz Szumowski uspokaja jednak i apeluje, aby nie popadać w panikę.


Osoby starsze – grupa najbardziej narażona
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. osób chorych. Prawdopodobnie dane te są zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.


Wirus przenosi się drogą kropelkową
Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99 proc.), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii, czy w Polsce) kolejne osoby.

2 osoby hospitalizowane  
Jak sytuacja wygląda w powiecie Starogardzkim? Jak udało nam się ustalić, sanepid zastosował wobec kilkudziesięciu osób kwarantannę oraz nadzór epidemiologiczny.
- Dwie osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem z powiatu starogardzkiego
hospitalizowano w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych w Gdańsku. Obecnie w powiecie
starogardzkim nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia SARS-CoV-2 – zapewnia Karolina Muchowska, rzecznik prasowy PSSE. - Obecnie  w powiecie starogardzkim nadzorem epidemiologicznym objętych jest 16 osób, w tym dla 5 osób podjęto decyzję o kwarantannej – podsumowuje Karolina Muchowska.


Zakaz odwiedzin we wszystkich oddziałach KCZ
W związku z rekomendacją Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Kociewskie Centrum Zdrowia wstrzymuje odwiedziny u pacjentów hospitalizowanych we wszystkich oddziałach szpitalnych. Zakaz obowiązuje do odwołania.


Koronawirus – jak rozpoznać?
Do najczęstszych objawów zaliczyć trzeba wysoką gorączkę, duszności, kaszel oraz problemy z oddychaniem.
Jeśli byłeś za granicą lub mogłeś mieć kontakt z osobą zarażoną i podejrzewasz u siebie objawy koronawirusa, niezwłocznie powiadom o tym stację sanitarko-epidemiologiczną (PSSE Starogard - 58 562 28 57) lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego bądź oddziału obserwacyjnego-zakaźnego.

 

 

 

J. Trzosowski

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Rafał
Rafał 23.03.2020, 15:49
Zeby jeszcze w psse starogard Gdański odbierali telefony....
Agni
Agni 09.03.2020, 21:09
Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agnieszka96
Agnieszka
Agnieszka 09.03.2020, 21:08
Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/agnieszka96

Pozostałe