Jak przygotować się na egzotyczny wyjazd?

  • 30.03.2020, 13:18 (aktualizacja 06.04.2020, 14:37)
  • reklama
Jak przygotować się na egzotyczny wyjazd?

Podziel się:

Oceń:

Egzotyczne wakacje mają to do siebie, że można na nie jeździć cały rok. Podróżnicy nie muszą ograniczać się do wakacyjnego okresu od czerwca do sierpnia, kiedy to w Polsce dopisuje pogoda. Podróżując w różne miejsca na świecie z łatwością można znaleźć egzotyczną wyspę, na której panuje słoneczna pogoda nawet w grudniu. W okresie naszej polskiej zimy można zdecydować się na pobyt na plażach na wyspach karaibskich.

Zwolennicy azjatyckich klimatów mogą skusić się na wyjazd do Tajlandii, Indonezji czy Malezji. Świat stoi dla wszystkich otworem i nie ma absolutnie żadnych ograniczeń. Podróżnicy zastanawiający się nad wyborem egzotycznego miejsca mogą skorzystać z wielu inspiracji na blogu Guru Podróży. Każdy znajdzie tam ciekawy cel wakacyjny na każdą porę roku. Po podjęciu ważnej decyzji o wyjeździe egzotycznym należy poczynić przygotowania do podróży. Takie przygotowania należy rozpocząć już kilka miesięcy wcześniej. Oto kilka najważniejszych rzeczy, o których trzeba pamiętać wybierając się w egzotyczne rejony świata.

Paszport, wiza i inne dokumenty

Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że do podróżowania na terenie Unii Europejskiej potrzebujemy jedynie dowód tożsamości. Wybierając się w bardziej odległe rejony świata, na inne kontynenty sam dowód nie wystarczy. Każdy podróżnik wybierający się na inny kontynent potrzebować będzie paszport. Trzeba pamiętać, że paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wydania. Dodatkowo przed każdą podróżą należy sprawdzić, czy jest wymagana wiza lub e-wiza. W chwili obecnej obywatele Polski rzadko muszą ubiegać się o wizę, ale może być to wymagane. Takich informacji należy szukać na stronach rządowych państwa, do którego planowana jest podróż.

Zrób szczepienie

Egzotyczne kraje to inny klimat, flora bakteryjna i inne wirusy unoszące się w powietrzu. Istotne jest, aby w pełni zabezpieczyć się przed niebezpiecznymi chorobami, które mogą na nas czekać w innych częściach świata. W tym celu trzeba wykonać serię wymaganych szczepień. Takie szczepienia trzeba wykonać minimum 8 tygodni przed wyjazdem. Najpierw należy udać się do lekarza internisty i zapytać, jakie szczepienia są zalecane i czy Narodowy Fundusz Zdrowia je pokrywa. W przeciwnym razie szczepionki trzeba wykonać na własny koszt.

Przygotuj walizkę i zabierz potrzebne rzeczy

Walizkę można zacząć przygotowywać tylko kilka dni przed wyjazdem, ale należy zrobić to rozsądnie. Przy wyjazdach do krajów egzotycznych powinna panować zasada, że im więcej tym lepiej. Zawsze lepiej jest spakować więcej rzeczy niż na miejscu wydawać niepotrzebnie pieniądze.

W walizce na wyjazdy egzotyczne przede wszystkim powinna znaleźć się domowa apteczka. Taka apteczka powinna zawierać lekarstwa na każdą okazję. Podstawowe leki to paracetamol, tabletki na przeziębienie, bóle żołądka, niestrawność, witamina C. Należy też zabrać plastry oraz wodę utlenioną. Apteczka jest istotną częścią bagażu, ponieważ w krajach egzotycznych może być problem ze znalezieniem apteki.

Poza apteczką w walizce musi się znaleźć podstawowa elektronika. Należy dowiedzieć się jakie gniazdka są w kraju docelowym i zabrać odpowiednią przejściówkę do kontaktu. Trzeba też zabrać ładowarkę do telefonu i najlepiej powerbank.

Przed podróżą trzeba także dobrze zaplanować, jakie ubrania zabrać. Nie wystarczy spakować jedynie ciepłych ubrań na upalną pogodę. Na egzotycznych wyspach pogoda potrafi być nieprzewidywalna. Dobrze zapowiadający się dzień może skończyć się załamaniem pogody. Do walizki warto zatem dodać ubrania z długim rękawem. Bardzo ważne są też buty. Z pewnością nie zaszkodzi zabrać jednej czy dwóch par na zapas. Należy spakować letnie buty jak i zakryte buty sportowe. Pakując ubrania na daleki wyjazd należy być przygotowanym na każdą sytuację.

Przekaż wszystkie informacje innym osobom

Przed samym wyjazdem należy poinformować jedną lub dwie osoby z bliskiego otoczenia o planach wyjazdowych. Należy przekazać bliskiej osobie plan wyjazdu, adresy hoteli i telefon kontaktowy. Bezpieczeństwo w wyjazdach egzotycznych zawsze powinno być na pierwszym miejscu.

_reklama

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe