O suszy w rolnictwie w nowym numerze Rolnika Pomorskiego. Tylko u nas - doradcy Procam o skutkach przymrożeń

  • 08.04.2020, 10:55
  • Źródło: Rolnik Pomorski
O suszy w rolnictwie w nowym numerze Rolnika Pomorskiego. Tylko u nas - doradcy Procam o skutkach przymrożeń Janusz Rokiciński

Podziel się:

W środę, 8 kwietnia, do kiosków, saloników prasowych i sklepów dotarł nowy, pierwszy w tym roku (1/93) numer Rolnika Pomorskiego, bezpłatnego dodatku do Dziennika Pomorza i gazet Wydawnictwa Pomorskiego w Tczewie.

PODR w Lubaniu 
• W Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego odbyło się 7. Pomorskie Forum Mleczarskie. Jego tematem były aktualne zagadnienia w hodowli bydła mlecznego. Frekwencja dopisała. Prof. UWM dr hab. Wojciech Barański omówił wpływ sposobu i jakości żywienia na rozród i przyszłą wydajność mleczną krowy. 
• Na konferencji „Wpływ mikroorganizmów na wzrost zawartości próchnicy w glebie jako rozwiązanie problemu suszy w rolnictwie” o wpływie kształtowania prawidłowej mikroflory środowiska glebowego na ograniczenie strat wodnych mówił Sławomir Gacka, prezes spółki ProBiotics Polska. 
• Uczestnicy VII Pomorskiego Forum Nasiennego poznali nowe odmiany pszenżyta, żyta, owsa, kukurydzy i ziemniaków polecane na tereny Kaszub i Kociewia. P prezentowali przedstawiciele polskich hodowli roślin (Strzelce, Poznań).  
• Stowarzyszenie „Szkoła w Zagrodzie”. Na zebraniu założycelskim Pomorskiego Stowarzyszenia Gospodarstw Edukacyjnych „Szkoła w Zagrodzie” wybrano władze.
Konferencje i fora w PODR odbywają się pod medialnym patronatem Rolnika Pomorskiego.

PROCAM 
Doradcy apelują aby uważać na szarą pleśń, pałecznicę i pędraki. - Aby uniknąć porażenia przez szarą pleśń, po przemrożeniach, do standardowych skracaczy warto zastosować rozwiązania fungicydowe np. Valor 250 EC 0,3 l/ha lub Impact 125 SC 0,6 l/ha i oprócz tego dodatek Isotak Max, który będzie obniżał napięcie powierzchniowe – radzi  Maciej Bromirski (lekarz roślin - specjalista entomolog/fitopatolog Procam) i zaprasza do współpracy z doradcami Procamu. 

ROLNIK – FARMER ROKU 
W warszawskim hotelu Sheraton Grand Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski wręczył „Złote jabłka” laureatom XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik – Farmer Roku. W kategorii działy specjalne produkcji rolnej – drobiarstwo zwyciężyli państwo Stromscy z Kczewa (pow. kartuski).

OFERTA EDUKACYJNA 
ZSR CKP im Józefa Wybickiego w Bolesławowie na rok szkolny 2020/2021 

OGŁOSZENIE
Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. w Gdańsku zaprasza do złożenia ofert na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania „Budowa wiaty handlowej z budynkiem gospodarczym”.

ŻYCZENIA  
Wielkanocny pacierz
ks. Jan Twardowski

Nie umiem być srebrnym aniołem 
ni gorejącym krzakiem 
tyle zmartwychwstań już przeszło 
a serce mam byle jakie.
Tyle procesji z dzwonami 
tyle już Alleluja 
a moja świętość dziurawa
na ćwiartce włoska się buja (...)

Czytelnikom i Przyjaciołom
Rolnika Pomorskiego 
życzę pełnych zdrowia i nadziei 
Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. 
red. Janusz Rokiciński 

Źródło: Rolnik Pomorski

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)


Pozostałe