Rysunek Suchego Dębu na świńskiej skórze. ZOBACZ zabytkowy plan osady z 1667 r. !

  • 23.04.2020, 08:39
  • redakcja
Rysunek Suchego Dębu na świńskiej skórze. ZOBACZ zabytkowy plan osady z 1667 r. ! ZKP OK Tczew

Podziel się:

Oceń:

GM. SUCHY DĄB. Suchy Dąb to wieś Żuław Gdańskich należąca administracyjnie do powiatu gdańskiego. Mała spokojna osada z kościołem, pocztą, szkołą i urzędem gminy. Jej historia sięga czasów średniowiecza. Przez wieki jej losy związane były z dziejami Gdańska i walką z żywiołami przyrody. Liczne wojny, przemarsze wojsk, powodzie, ale także wizyty kupców czy nowych osadników czyniły wieś raz zasobniejszą, a raz niweczyły pracę mieszkańców.

W XVII w. powstała unikatowa i niezwykle cenna pamiątka związana z Suchym Dębem. W roku 1667 powstał plan wsi.

Namiastka żuławskiego herbu

Jego autorem był Daniel Becker, który sprawował funkcję wiejskiego mierniczego. Wykonał kolorowy rysunek osady na świńskiej skórze. Plan jest bardzo dokładny i szczegółowy. Autor dokładnie zaprezentował lokalizację gospodarstw nad brzegiem Motławy. Przy posiadłościach umieścił gmerki – czyli znaki graficzne żuławskich właścicieli ziemskich. Był to swego rodzaju podpis, a także namiastka żuławskiego herbu. Wydawcą planu wsi nad Motławą był Berliński Instytut Litograficzny.

W tych trudnych czasach warto odbyć podróż w czasie i pochylić się nad planem Suchego Dębu z 1667 roku, aby poznać losy i życie jego mieszkańców.

 

Parę faktów z historii najnowszej

Przed 1945 rokiem w jej posiadaczem był mieszkaniec Suchego Dębu Kopittke. Był kupcem i właścicielem karczmy, a jej budynek zachował się do dzisiaj. Ocalał także szyld reklamowy karczmarza Kopittke. Niestety plan wsi nie zachował się do naszych czasów. Prawdopodobnie zaginął podczas zawieruchy wojennej. Przetrwała tylko reprodukcja, która ukazuje wielkość, zasobność i bogactwo żuławskich gospodarzy w XVII wieku.

Obecnie jest to jedna wieś wzdłuż ulic po obu brzegach Motławy, z kościołem na wzniesieniu nad jej lewym brzegiem. Nazwa Ostrowite została przeniesiona na osadę Ostrowite, położoną na zachód od Suchego Dębu.

Budynek urzędu gminy Suchy Dąb powstał przed 1945 jako lokalna siedziba NSDAP. W maju 2014 we wsi otwarto niewielki park o nazwie Plac Dębowy.

Opr. (tomm) ZKP OK w Tczewie

_redakcja

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe