Odbudowano infrastrukturę turystyczną, która uległa zniszczeniu w ubiegłorocznej nawałnicy

  • 13.05.2020, 10:29
  • Źródło: UMWP/Aleksander Olszak
Odbudowano infrastrukturę turystyczną, która uległa zniszczeniu w ubiegłorocznej nawałnicy foto: archiwum WPK

Podziel się:

Oceń:

Tragiczne skutki nawałnicy, która przeszła przez Wdzydzki i Zaborski Park Krajobrazowy w sierpniu 2017 r. długo były widoczne. Zniszczoną infrastrukturę turystyczną trzeba było odbudowywać praktycznie od podstaw. Dzięki prawie 800 tys. zł wsparcia z Unii Europejskiej prace w dwóch parkach już się zakończyły. Środki zostały przekazane w ramach tzw. Funduszu Solidarności.

Prawie 800 tys. zł.

Naprawa zniszczeń w infrastrukturze turystycznej to nie było łatwe zadanie. – Potrzeby były ogromne. Musieliśmy nie tylko odbudowywać zniszczone miejsca, ale także uprzątnąć dużą część parków krajobrazowych – wyjaśnia Bożena Sikora, dyrektor Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Nawałnica zniszczyła dorobek prawie trzydziestu lat działalności parków krajobrazowych.  – Cieszę się, że udało nam się uzyskać wsparcie z Unii Europejskiej.  Łącznie na nasz projekt z Funduszu Solidarności otrzymaliśmy 791 tys. zł. – dodaje. 

Co udało się zrobić?

W ramach prac w Zaborskim oraz Wdzydzkim Parku Krajobrazowym odtworzone zostały ścieżki przyrodnicze. – Na nowo ustawione zostały tablice edukacyjne, mapy oraz terenowe gry edukacyjne. – Postawiliśmy także nowe oznakowanie szlaków turystycznych. Łącznie naprawionych zostało ponad 100 kilometrów ścieżek edukacyjnych i dróg rowerowych – wylicza Sikora. Jak nowa wygląda również drewniana kładka na torfowisku w dolinie rzeki Kulawy w gminie Brusy. – Odtworzyliśmy także ścieżkę kulturową  Kamienne Kręgi w Leśnie. Tam oprócz prac porządkowych naprawiliśmy ogrodzenie i bramy, przeprowadziliśmy rekonstrukcję samych kręgów. Oczywiście wszystko pod nadzorem archeologów – informuje dyrektor Sikora.

Czekamy na turystów

Wyremontowana infrastruktura już jest dostępna dla turystów. – To bardzo istotne zwłaszcza teraz. W tym roku turystyka przeżywa ciężkie chwile. Nie wiadomo, czy będziemy mogli jeździć gdzieś dalej, za granice. Dlatego serdecznie zapraszam w Bory Tucholskie – zaprasza dyrektor Sikora. – To piękny rejon, a odbudowana infrastruktura edukacyjno-dydaktyczna pozwoli na jeszcze lepsze jego poznanie – dodaje. Pamiętajmy też, że w lasach nie trzeba nosić maseczek. Są one jednak obowiązkowe na leśnych parkingach czy miejscach odpoczynku.

Źródło: UMWP/Aleksander Olszak

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe