Cyklicznie sprzątają polskie plaże

  • 18.05.2020, 15:22
  • Źródło: Bałtycka Odyseja
Cyklicznie sprzątają polskie plaże Odyseja Bałtycka

Podziel się:

Oceń:

W miniony weekend (16-17 maja) ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski razem z wolontariuszkami i wolontariuszami z Wrocławia i Słupska posprzątali plaże między Ustką a Rowami!

– Podczas akcji zebraliśmy dziewięć 10-litrowych worków śmieci. Najwięcej było butelek po wódkach i puszek po piwie! Poza tym m.in. drobne śmieci wyrzucane przez morze. Natknęliśmy się też na... opony – relacjonuje Dominik Dobrowolski.

Oprócz akcji sprzątania plaż w ramach Bałtyckiej Odysei każdego miesiąca sprzątane są również plaże nad rzekami oraz jeziorami w całej Polsce. Bardzo udane akcje przeprowadzono m.in w Gołdapi i we Wrocławiu!

Akcja jest społeczna i dobrowolna. 500-kilometrowa trasa ze Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej podzielona jest na dziesięć etapów. Co miesiąc w wybrany weekend (sobota i niedziela, z odpoczynkiem w jednym z hotelików) uczestnicy przechodzą, kontrolują i sprzątają około 50 kilometrów plaży. W październiku odbędzie się wielki finał, podczas którego zostanie podsumowana wyprawa. Powstanie również raport dotyczący stanu zaśmiecenia, a także wystawa, która wraz z filmem będzie prezentowana w całej Polsce.
 

– Chrońmy morze przed odpadami! Wspierajmy recykling na lądzie! Przebywając nad morzem, pozostawmy po sobie tylko odcisk stóp na piasku, ale nie śmieci. Śmieci w Bałtyku to niezniszczalne wirusy, które zostawiamy dla kolejnych pokoleń! Musimy to powstrzymać! – apeluje Dominik Dobrowolski.
 

Terminy kolejnych edycji Bałtyckiej Odysei:
13-14.06 Łeba–Władysławowo
18-19.07 Władysławowo-Hel
22-23.08 Hel-Puck
12-13.09 Puck-Gdańsk
10-11.10 Gdańsk-Piaski


Współorganizatorami Bałtyckiej Odysei są: ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole i EFL. Patronami akcji są: Woliński Park Narodowy, Urząd Morski w Szczecinie, Gmina Mielno, Gmina Dziwnów, Gmina Rewal, czasopisma „Energia i Recykling" oraz „Przegląd Komunalny"; serwisy: portalkomunalny.pl, ngo.pl i PoPiasku.pl oraz Fundacja Pro Terra.

 

Piotr Drozdowicz – asystent akcji Bałtycka Odyseja

Źródło: Bałtycka Odyseja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe