Pojazdy na paliwo wodorowe w Tczewie. Miasto podpisało umowę z Grupą Lotos.

  • 20.05.2020, 11:00
  • Wawrzyniec Mocny
Pojazdy na paliwo wodorowe w Tczewie. Miasto podpisało umowę z Grupą Lotos. UM w Tczewie

Podziel się:

Oceń:

Gmina Miejska Tczew rozpoczęła współpracę z Grupą LOTOS w sprawie dostaw paliwa wodorowego. Podpisany 12 maja list intencyjny zakłada realizację dostaw tego ekologicznego paliwa do napędu autobusów, które miasto planuje wprowadzić do obsługi komunikacji miejskiej.

W podpisanym porozumieniu Grupa LOTOS deklaruje gotowość dostarczenia wodoru o bardzo wysokiej czystości, a miasto Tczew potwierdza zamiar zapewnienia parku autobusów zasilanych tym paliwem. Zgodnie z listem, do 2023 roku magistrat chciałby pozyskać przynajmniej 4 pierwsze pojazdy tego typu. Autobusy zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi mają wiele zalet, nie emitują żadnych zanieczyszczeń i zapewniają duży komfort jazdy dzięki cichej pracy elektrycznego silnika. Podobne listy intencyjne spółka podpisała wcześniej z Gminą Miasta Gdyni oraz Gminą Miasta Wejherowo.

                          

– Nowoczesny koncern paliwowy nie może ograniczać się jedynie do przerobu ropy – podkreśla Paweł Jan Majewski, prezes Zarządu Grupy LOTOS. Poszukiwanie alternatywnych paliw i źródeł energii to trend ostatnich lat. W Grupie LOTOS podjęliśmy to wyzwanie, dlatego innowacyjne projekty to stała część naszych inwestycji. Jako spółka Skarbu Państwa zdajemy sobie sprawę, że rozwijanie nowoczesnych technologii wspiera działania Rządu w zakresie poprawy bezpieczeństwa energetycznego. Dostrzegamy potencjał wodoru – Polska jest jednym z czołowych producentów tego paliwa przyszłości. Cieszy nas współpraca z kolejnym miastem w naszym regionie w obszarze niskoemisyjnego transportu. Tego typu działania to dla nas naturalny krok, ale też i sygnał o rosnącej świadomości ekologicznej wśród włodarzy miast – podkreśla Paweł Jan Majewski, prezes Zarządu Grupy LOTOS.e

 

– Cieszymy się ze współpracy z tak dużym, wiarygodnym i doświadczonym partnerem jak Grupa LOTOS, dzięki czemu jesteśmy w grupie miast innowacyjnych – tłumaczy Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa. - Współpraca z LOTOSEM jest kolejnym przedsięwzięciem samorządu Tczewa zmierzającym do poprawy jakości powietrza w mieście. Jestem otwarty na wszelkie proekologiczne rozwiązania, a do takich niewątpliwie należy wprowadzenie do komunikacji miejskiej autobusów “zeroemisyjnych” napędzanych paliwem przyjaznym środowisku. Proekologiczne, ciche autobusy, a docelowo i inny tabor komunalny, sprawdzą się zwłaszcza na Starym Mieście, gdzie jakość powietrza, szczególnie w okresie grzewczym, jest gorsza niż w innych dzielnicach.

 

Opr. (tomm)/UM w Tczewie

Wawrzyniec Mocny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe