Wesprzyj zbiórkę na rzecz głodujących mieszkańców Syrii. Możesz pomóc! Działania wsparli już Kociewiacy

  • 20.05.2020, 13:30
  • redakcja
Wesprzyj zbiórkę na rzecz głodujących mieszkańców Syrii. Możesz pomóc! Działania wsparli już Kociewiacy Stowarzyszenie Ruchu Maitri

Podziel się:

Oceń:

Aleppo pogrąża się w otchłani z powodu głodu. Gdy czyta się słowa Ojca Ibrahima Orshagha proboszcza parafii św. Franciszka w Aleppo, do oczu napływają łzy. Obecnie 143 osoby z Kociewia w tym mieszkańcy Tczewa, zaangażowane są w pomoc charytatywną dla Syryjczyków, cierpiących na skutek wojny, głodu i koronawirusa.

Wydawało się, że Syrię nie może spotkać już nic gorszego niż wojna. A jednak. Syryjczycy bardziej od wojny i wirusa boją się wielkiego głodu. Mieszkańców dobija w jeszcze gorszym stopniu niż wojna śmiertelny koronawirus – pisze na stronie Maitri Dominika Kiejdo.

 

Akcja Ruchu Maitri

W pomoc dla mieszkańców Aleppo od 2018 roku w ramach programu Adopcji Serca zaangażował się Ruch “Maitri” w Gdańsku. Od dwóch lat darczyńcy otaczają tam opieką dzieci i dorosłych niepełnosprawnych Wsparcie przeznaczone jest na rehabilitację, leczenie, zakup środków higieny, żywności i zaspokojenie innych podstawowych potrzeb podopiecznych. Opis projektu . Obecnie dodatkowo przekazywane są do parafii św. Franciszka pieniądze na zakup żywności i środków higieny dla potrzebujących.

 

- Obecnie 143 osoby z Kociewia (kod pocztowy 83-) są zaangażowane w nasze dzieła pomocowe - mówiTadeusz Makulski, dyrektor - koordynator programu Adopcja Serca. – Są wśród nich ofiarodawcy uczestniczący w programie Adopcja Serca, co oznacza moralne zobowiązanie do pomocy konkretnemu znanemu z nazwiska i imienia dziecku ze skrajnie ubogiej rodziny z Afryki lub Azji. W programie uczestniczą m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 z Tczewa, którzy wspierają dziecko z Rwandy. Więcej o Adopcji Serca https://www.maitri.pl/adopcjaserca/.

 

Na terenie Kociewia są także osoby wspierające projekty pomocowe ruchu, w tym pomoc dla mieszkańców Aleppo w Syrii.

- Już trzeci rok prowadzimy tam projekt wsparcia dla osób niepełnosprawnych polegający na wypłatach zapomóg na zakup żywności i środków higieny – dodaje dyr. T. Makulski. - Działamy we współpracy z Siostrą Brygida Maniurką FMM pracująca w parafii Św. Franciszka. Zimą zebraliśmy i przekazaliśmy pieniądze na zakup oleju opałowego dla 100 rodzin. Wsparli nas także mieszańcy Tczewa. https://www.maitri.pl/biuletyn-informacyjny-my-a-trzeci-swiat-nr-1-2-2020/#Prośba%20o%20pomoc

 

Obecnie trwa zbiórka środków na projekt wsparcia dla osób niepełnosprawnych z Aleppo. Organizacja pozarządowa, o której mowa przekazuje ludziom zapomogi finansowe w kwocie ok 140 zł (33 Euro) /miesięcznie; wspiera zakupy żywności rozdawanej rodzinom.

https://pomocafryce.maitri.pl/pomagam/pomoc-finansowa-dla-58-osob-niepelnosprawnych-z-aleppo/

 

Wojna i inne nieszszczęścia

- Chcielibyśmy zainteresować Państwa zbiórką pieniędzy dla mieszkańców Aleppo, którą prowadzi Ruch Maitri z Gdańska (jest to Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata) – mówi Dominika Kiejdo, rzecznik Ruchu “Maitri”. - Sytuacja w Aleppo z powodu koronawirusa jest tragiczniejsza niż podczas wojny. To przykre, tym bardziej, że  Syria tak wiele przeszła w ciągu ostatniego dziesięciolecia. Z powodu  wybuchu epidemii życie stało się tam droższe a ludzie zostali bez pracy.

Tylko najbogatsi są w stanie zapewnić rodzinie wyżywienie (chleb i  cebulę). Pozostali przymierają głodem.

 

- Chcielibyśmy, by informacja o zbiórce dotarła do jak największej liczby osób. Warto solidaryzować się w tej trudnej dla wszystkich chwili z ludźmi uboższymi od nas – apeluje rzeczniczka.

 

Jako redakcja Gazety Tczewskiej, zachęcamy do wspierania zbiórki na rzecz mieszkańców Syrii, którą organizuje Ruch „Maitri”. Więcej informacji na stronie organizacji www.maitri.pl

 

Ofiarowane środki prosimy kierować na konto.

Stowarzyszenie Ruchu Maitri

34 1240 1255 1111 0010 4395 6330

Tytuł wpłaty „Aleppo”

 

Wawrzyniec Mocny

_redakcja

Zdjęcia (7)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe