Wiarygodność

  • 26.05.2020, 16:05
  • Zbigniew Bulczak
Wiarygodność

Podziel się:

Oceń:

Postęp w każdej dziedzinie wymaga krytycyzmu, ale jeżeli na nim poprzestaniemy, to żadnego pożytku z niego nie będzie. Dlaczego? Bo krytycyzmowi nie towarzyszy realne podejście do zastanej sytuacji. Orężem opozycji jest totalna krytyka wszystkiego, co czyni rząd.

Na nic zdadzą się dziś werbalne deklaracje opozycji działań na rzecz dobra wspólnego, gdy przypomnimy sobie jak wielkie szkody wyrządziła ona krajowi, kiedy sprawowała rządy. Opozycja nie zdała testu na wiarygodność. Okazało się, że celem jej było utrzymanie władzy wyłącznie dla partykularnych korzyści, a nie dla dobra wspólnego.

Wypowiedzi osób wybitnych - (ale w swoim zawodzie) wprawiają mnie w przygnębienie, gdy poprzestają tylko na krytyce i żądaniach często słusznych, ale nierealnych. Co chcą przez to osiągnąć? Należałoby tu przypomnieć prof. Tadeusza Kotarbińskiego, który kładł nacisk na skuteczność działania dla osiągnięcia celu. W ocenie środków do celu, wyróżniał ocenę emocjonalną i ocenę użyteczności. Ocenę użyteczności uważał za szczególnie ważną. To skuteczność w osiągnięciu celu, na miarę obiektywnych możliwości, jest najlepszym gwarantem wiarygodności, przez to zaufania społeczeństwa do sprawujących władzę.

Gdańsk, 2020

Zbigniew Bulczak

emerytowany lekarz, rocznik 1934

 

PS. Stanisław Konarski w dziele „O skutecznym rad sposobie” zwalczał między innymi Liberum Veto i warcholstwo panujące w parlamencie.

Zbigniew Bulczak

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe