Przekop słowami poety. Polska racja stanu naszego regionu

  • 19.06.2020, 09:38
  • Źródło: Gazeta Malborska
Przekop słowami poety. Polska racja stanu naszego regionu

Podziel się:

Oceń:

Pan Stanisław Orłowski - poeta z Malborka, który publikuje w Gazecie Malborskiej, od wielu lat tworzy wiersze opisujące naszą rzeczywistość. Poniżej prezentujemy najnowszy Jego wiersz o przekopie "Powiew Niezależności". Słowami poety opisane są wszystkie cele i szanse związane z tą inwestycją. Gorąco polecamy lekturę tego pouczającego wiersza.

Jakże ważną inwestycją będzie przekop kanału żeglownego przez Mierzeję Wiślaną w zakresie: gospodarczym i turystycznym. Już kilkanaście wieków temu widziano dobro i znaczenie szlaków i dróg wodnych Żuław Wiślanych. Sukcesywnie budowano tory wodne od Krzyżaków, Prusów, Niemców, Niemców aż do II wojny światowej. Pożoga końca działań wojennych bezpowrotnie zniszczyła dorobek hydrologiczny. Warto do tego wrócić - polecam cenną lekturę naukową „Żuławy Wiślane” pod redakcją (praca zbiorowa) Pana Bolesława Augustowskiego, wydaną przez Gdańskie Wydawnictwo Naukowe w 1974 r. To warto przeczytać.

A wiersz jest dopełnieniem przyszłości, odkrywaniem tego co było, umknęło w czasie, straciło na znaczeniu -gospodarczo, kulturowo, turystycznie, itp.

Stanisław Orłowski

Malbork

Polecam mapkę z IX w., gdzie widać na wysokości miejscowości Skowronki otwarty dostęp do morza (tamże, str. 280 ryc. 12)

Źródło: Gazeta Malborska

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Elb
Elb 22.06.2020, 10:58
Poeta wyartykuował potrzebę przekopu, którego budowa przeszkadza. Wielu to boli, że Elbląg będzie miał dojście do morza. Szkoda, że nie jest już miastem wojewódzkim, to dałoby jeszcze większy rozmach gospodarczy. A obrażać ludzi, to nieładna cecha.
Kl
Kl 20.06.2020, 23:23
Poeta propagandy
Towarzysz
Towarzysz 19.06.2020, 12:36
Partyjny bełkot. Widać, że nie jesteście dziennikarzami, tylko tubą propagandową neoPZPR-u.
Wp
Wp 20.06.2020, 23:26
Zgadzam sie z Toba , ogolnie całe to wydawnoctwo jest pro pisowskie poniewaz właściciele dosyc mocno popierają pis

Pozostałe