wtorek, 23 kwietnia 2024 22:16
Reklama

W wejherowskim szpitalu po raz pierwszy bezoperacyjnie wymieniono zastawkę

Nie trzeba było otwierać klatki piersiowej, a serce cały czas pracowało. Zabieg przezskórnego wszczepienia zastawki do serca w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie.
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
W wejherowskim szpitalu po raz pierwszy bezoperacyjnie wymieniono zastawkę

W Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń w Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie 17 czerwca 2020 r. przeprowadzono po raz pierwszy zabieg przezskórnego wszczepienia zastawki do serca. Mowa jest o TAVI – Transcatheter Aortic Valve Implantation. To metoda, która pozwala w sposób bezoperacyjny, podczas normalnej pracy serca, implantować protezę w miejscu chorej zastawki.

Zabieg wykonał zespół heart team w składzie: kardiochirurg, kardiolog interwencyjny, chirurg naczyniowy i anestezjolog. Nad prawidłowym przebiegiem procedury czuwał doświadczony proktor.

Na czym polegał zabieg?

W czasie zabiegu używa się specjalnie skonstruowanej zastawki, którą można zwinąć do średnicy 6 mm oraz systemu wprowadzania przez tętnicę udową, bez konieczności otwierania klatki piersiowej i stosowania krążenia pozaustrojowego, dzięki czemu serce podczas całej procedury pracuje. Tak wykonany zabieg jest znacznie mniej obciążający dla organizmu pacjenta i może być jedynym ratunkiem dla osób, które z racji zaawansowanego wieku i chorób współistniejących nie mogą być operowani w sposób klasyczny. – Mamy kolejny przykład możliwości i dobrej współpracy naszego zespołu tzw. heart teamu– mówi dr n. med. Krzysztof Jarmoszewicz, ordynator Oddziału Kardiochirurgii Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie. – Wykonaliśmy zabieg przezskórnego wszczepienia zastawki zakończony sukcesem. Staraliśmy się o te procedury od dwóch lat. Wiedzieliśmy, że mamy umiejętności i warunki, żeby je wykonywać, natomiast barierą było finansowanie, którego nie mieliśmy. W ciągu prawie 3 lat działalności ośrodka trafiło do nas wielu pacjentów, którym trzeba było spojrzeć w oczy i niestety powiedzieć, że nie możemy pomóc i tego zabiegu nie możemy wykonać. Wręczaliśmy skierowanie do innego ośrodka i z poczuciem lekkiego wstydu życzyliśmy powodzenia. Wiedzieliśmy, że kiedyś nastąpi jednak ten dzień, w którym zjawi się pacjent w tak ciężkim stanie, że nie sposób będzie go nigdzie odesłać i tak też się stało teraz. Jesteśmy lekarzami specjalistami, wykonaliśmy zabiegi TAVI, bo to było najlepsze, co mogliśmy zrobić dla pacjenta. Gratuluję całemu zespołowi i dziękuję za zrozumienie, przychylność i zaufanie, którym obdarzył nas Zarząd Szpitali Pomorskich – tłumaczył Jarmoszewicz.

Wykonują wiele nowatorskich zabiegów

Przypomnijmy, że w ciągu 3 lat wejherowski szpital rozwinął działalność leczniczą w zakresie chorób serca i naczyń. Utworzono Oddział Kardiochirurgii z pełnym zakresem operacji serca, zaczęto wykonywać szereg procedur kardiologii interwencyjnej z bardzo złożonymi zabiegami strukturalnymi. Powstał zespół heart team, zajmujący się złożonymi problemami wymagającymi współdziałania kardiologa z kardiochirurgiem. Trwa budowa nowoczesnego centrum, gdzie znajdą się m.in. wyposażone oddziały kardiologii i kardiochirurgii, w skład których wejdą dwie sale operacyjne kardiologii interwencyjnej, dwie sale kardiochirurgiczne, w tym jedna hybrydowa oraz oddział pooperacyjny kardiochirurgii. – Wykonane zabiegi TAVI, zakończone sukcesem, są kolejnym krokiem w rozwoju Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń – informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Szpitali Pomorskich.


Podziel się
Oceń

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 5°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama