U dziecka z rakiem wątroby usunięto przerzuty do płuc. Zabieg nowatorską metodą, po raz pierwszy w Polsce, przeprowadzono w klinice GUMed

  • 25.06.2020, 09:01
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
U dziecka z rakiem wątroby usunięto przerzuty do płuc. Zabieg nowatorską…

Podziel się:

Oceń:

Zespół operacyjny, pod kierunkiem prof. Piotra Czauderny z Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUMed, zabieg u dziecka przeprowadził 15 czerwca 2020 r.

Zabieg przeprowadzil zespół operacyjny w składzie: prof. dr hab. Piotr Czauderna, dr n. med. Maciej Murawski, lek. Marta Bielewicz, dr n. med. Marcin Łosin, dr n. med. Hanna Garnier oarz mgr Ewa Kopczyńska.

 

Po raz pierwszy w Polsce

Zabieg przeprowadzono u małego pacjenta, który choruje na złośliwy nowotwór wątroby typu hepatoblastoma (wątrobiak zarodkowy) Ten typ raka u około 20 proc. przypadków powoduje przerzuty do płuc. Niejednokrotnie są to przerzuty mnogie, bardzo miękkie i o średnicy mniejszej niż 5 mm, co powoduje trudności związane z identyfikacją śródoperacyjną zmian przerzutowych. Dlatego też w Klinice Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUMed w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku podjęto decyzję o przeprowadzeniu zabiegu torakotomii (otwarcie klatki piersiowej, które  umożliwia dostęp m.in. do płuc – przyp. red.) i usunięciu przerzutów nowotworowych do płuc. Wykonano go przy użyciu systemu obrazowania ICG (zieleń indocyjaninowa). System obrazowania fluorescencyjnego przy pomocy zieleni indocyjaninowej (ICG) w czasie rzeczywistym, po wcześniejszym podaniu barwnika dożylnie, umożliwia uwidocznienie nawet małych ognisk nowotworowych w płucach. Dzięki temu możliwe jest pełne usunięcie zmian nowotworowych. Był to pierwszy tego typu zabieg w Polsce. Do tej pory podobne operacje u pacjentów pediatrycznych przeprowadzano w nielicznych ośrodkach na świecie, głównie w Japonii i Stanach Zjednoczonych.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe