Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie

  • 03.07.2020, 09:12
  • Paulina Stolz
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie

Podziel się:

Oceń:

1 lipca br. rozpoczęła się XXII edycja Festiwalu Muzyki Organowej w katedrze Diecezjalnej w Pelplinie. Co roku ławki świątyni wypełniają głodni muzycznych doznań słuchacze, a artyści z całego świata dzielą się swoim talentem z publicznością.

Tegoroczna edycja cyklów koncertów odbiega jednak od poprzednich. Ze względu na panującą w Polsce i na świecie pandemię wirusa, wielu artystów musiało zrezygnować z zaproszenia do pelplińskiej świątyni. Ta sytuacja nie zdołała jednak przerwać wieloletniej tradycji i koncerty odbywają się, tylko niektóre nietypowo, bo nagrane w innych częściach świata i odtwarzane w naszej katedrze.

Dyrektorem Festiwalu muzyki organowej jest Gedymin Grubba, organista, dyrygent i pasjonat zarówno muzyki jak i samej Katedry Pelplińskiej . Zgodził się powiedzieć parę zdań na temat festiwalu i jego początków.: „Był rok 1999 w zasadzie koniec 1998 roku gdzie miał miejsce nieoficjalny konkurs na moje obecne stanowisko w tym festiwalu, jeszcze za czasów św. p. biskupa Jana Bernarda Szlagi. Nie wiem ilu było kandydatów, ale udało mi się, dostałem informację, że moja propozycja najbardziej odpowiada formie koncertów i zaczęliśmy 21 lat temu. W tym roku jest 22 edycja. Mnóstwo pracy było na początku, żeby to rozpocząć, rozpromować, sprowadzać artystów z całego świata, bo o to przede wszystkim chodzi. Na naszym festiwalu do tej pory zorganizowaliśmy ponad 600 koncertów, w 70 różnych miejscach, na terenie 11 diecezji w 6 województwach. W koncertach brało udział ponad 1500 artystów z 30 krajów Europy, państw Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji, Australii. Cały czas się rozwijamy. Co roku mamy artystów, którzy przybywają do nas z krajów, których jeszcze nie było. Dzisiaj miała do nas przybyć artystka z Korei Południowej, jeszcze nigdy nie gościliśmy osób z tego kraju. Niestety ze względu na panujące obostrzenia nie mogła do nas przybyć, dlatego nagrała film ze swojego miejsca. Artyści, co jest atutem tego przedsięwzięcia, przyjeżdżają do nas również tylko na nasz festiwal, czyli większość muzyków, których tutaj gościmy, można usłyszeć tylko na naszych koncertach. Niektórzy artyści za naszą sprawą pierwszy raz w ogóle odwiedzili Polskę i właśnie u nas, podczas festiwalu, zagrali swój pierwszy koncert w naszym kraju.”

Zapraszanie artystów z całego świata pozwala na zaprezentowanie różnic w estetyce i sposobie grania na organach przez muzyków wywodzących się z różnych kultur. Dyrektor koncertu zapytany o sposób znajdowania i dobierania muzyków do poszczególnych koncertów powiedział: „Z każdym rokiem jest to coraz łatwiejsze, ponieważ ja sam koncertuję po świecie. Gram około 100 koncertów rocznie. Niestety w tym roku dużo mniej ze względu na koronowirusa. Dzięki moim występom na całym świecie poznaję wielu wspaniałych artystów, których staram się zaprosić na kolejne edycje festiwalu. Jesteśmy jednym z większych festiwali w Polsce i europie, a może nawet na świecie, w związku z tym artystów łatwiej jest zapraszać, ale osobiście poznałem tylu wykonawców, że już mamy zapełniony kalendarz festiwalu na kolejne kilka lata. Na samym początku, kiedy sam zaczynałem, było to dużo trudniejsze.”

Artysta mówiąc o korzyściach, które płyną z organizowanych w Pelplinie koncertów, przedstawia swoją działalność jako pasję: „Jest to duża satysfakcja. Mimo dużych nakładów energii i pracy, są sukcesy. To bardzo cieszy i jest dla mnie najważniejsze.”

Cały Festiwal Muzyki Organowej w katedrze Diecezjalnej w Pelplinie trwa od 1 lipca do 26 sierpnia, w każdą środę o godzinie 19. Przed zajęciem miejsca w świątyni, zainteresowani zobowiązani są do dezynfekcji rąk i wypełnieniu oświadczenia o stanie zdrowia. Podczas całego koncertu obowiązuje nakaz przestrzegania zasad sanitarnych. Nie należy zapomnieć o licznych koncertach towarzyszących, ich paleta jest również bardzo bogata.


(PS)

 

 

Paulina Stolz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe