Słupsk. Wojewoda o szczegółach II edycji „Bitwy o wozy”

  • 08.07.2020, 12:53
  • Źródło: PUW Gdańsk
Słupsk. Wojewoda o szczegółach II edycji „Bitwy o wozy”

Podziel się:

Oceń:

Gminy do 20 tysięcy mieszkańców, w których będzie najwyższa frekwencja podczas drugiej tury wyborów prezydenckich, otrzymają wóz strażacki. Do wygrania jest 49 samochodów!  Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, podczas konferencji prasowej w słupskiej delegaturze PUW, przedstawił szczegóły akcji. W spotkaniu uczestniczył  st. bryg. Piotr Socha, komendant wojewódzki PSP w Gdańsku.

Pierwsza edycja „Bitwy o wozy” zakończyła się sukcesem Łeby, która osiągnęła jeden z najwyższych wskaźników frekwencyjnych w Polsce, sięgający 85 procent. Bardzo się z tego cieszę i gratuluję, bo ten nowy samochód to duże wsparcie dla Ochotniczej Straży Pożarnej – podkreślił wojewoda. - W drugiej edycji, według nowych reguł, Pomorskie będzie mogło powałczyć o cztery wozy. Jeden może otrzymać gmina, która przed styczniem 1999 roku wchodziła w skład województwa gdańskiego. Pozostałe auta mogą trafić do gmin z powiatów bytowskiego, słupskiego czy człuchowskiego, dawniej leżących w granicach województwa słupskiego. Kolejny, do gmin z dawnego województwa bydgoskiego, czyli z terenu dzisiejszego powiatu chojnickiego. I wreszcie do gmin z dawnego województwa elbląskiego. To powiaty nowodworski, malborski, kwidzyński i  sztumski. Myślę, że wszyscy bylibyśmy bardzo usatysfakcjonowani gdyby wszystkie 4 auta trafiły do Pomorskiego. Zachęcam do głosowania i liczę, że tłumnie włączymy się do akcji by wzmocnić nasze OSP. Niech to będzie zwycięska dla Pomorza bitwa. Mamy blisko 600 jednostek OSP, w ostatnich czterech latach  otrzymały one 100 nowych wozów strażackich. Nigdy, w powojennej historii, w tak krótkim czasie strażacy ochotnicy nie otrzymali takiego wsparcia. Dziękuję wszystkim strażakom i komendantowi wojewódzkiemu za codzienne zaangażowanie i  służbę – powiedział wojewoda.

Pieniądze  na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych trafią do 49 gmin z najwyższą frekwencją w każdym z 49 byłych województw (według stanu granic województw obowiązującego 31.12.1998 r.). O nowe pojazdy nie będą się jednak mogły ubiegać te samorządy, które otrzymały wozy w ramach pierwszej edycji akcji. Co ważne, do frekwencji w każdej gminie nie będą wliczane głosy oddane przy użyciu zaświadczeń, czyli od osób, które na co dzień nie mieszkają w tych gminach.
 
„Bitwa o wozy” jest akcją profrekwencyjną, która ma na celu propagowanie aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym Polski. Dzięki akcji możliwe jest docenienie lokalnych społeczności poprzez sfinansowanie wozu strażackiego, dzięki któremu strażacy-ochotnicy będą mogli jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo mieszkańców.
Na początku  lipca, 16 wójtów i burmistrzów z całej Polski otrzymało od szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego promesy na zakup pojazdów w ramach pierwszej edycji „Bitwy o wozy”. Każda z wyróżnionych jednostek samorządu osiągnęła najwyższą frekwencję w swoim województwie. Wartość jednego samochodu to niemal 800 tys. zł. Frekwencja wyborcza wśród zwycięskich gmin wyniosła w I turze wyborów prezydenckich od 67% do 86%.

Przypominamy, że dzięki środkom pochodzącym m.in. z MSWiA strażacy-ochotnicy z całej Polski otrzymają w tym roku prawie 600 nowych wozów ratowniczo-gaśniczych.
Strażacy ochotnicy są ważnym elementem systemu bezpieczeństwa w naszym kraju. Często docierają na miejsce zdarzenia jako pierwsi, potrafią działać w najtrudniejszych warunkach i na nich liczą mieszkańcy. Działalność OSP jest wszechstronna - w ostatnich latach strażacy OSP pokazali, że są świetnie przygotowani do działań ratowniczych po wystąpieniu wichur czy podtopień. Oprócz działań ratowniczych doskonale potrafią integrować lokalną społeczność. Są w swoich miejscowościach świetnymi organizatorami wielu wydarzeń. W ten sposób pokazują jak tworzyć świadome i aktywne społeczeństwo obywatelskie.

Na koniec 2019 r. w Polsce działało ponad 16 tys. jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Do OSP należy ponad 500 tys. druhów i druhen. Strażacy-ochotnicy są ważnym ogniwem Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. OSP działają we wszystkich województwach. Najwięcej strażaków ochotników działa w województwie mazowieckim – ponad 60 tys. druhen i druhów.

 

Źródło: PUW Gdańsk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe