Wyciek ropy w rzece Chełst opanowany

  • 14.07.2020, 09:17
  • Źródło: RZGW Gdańsk
Wyciek ropy w rzece Chełst opanowany

Podziel się:

Oceń:

W nocy z 8 na 9 lipca odnotowano plamę z substancji ropopochodnej na rzece Chełst, dopływie Łeby.

Zaalarmowani pracownicy Wód Polskich udali się na miejsce zdarzenia, w celu oceny sytuacji. Powiadomione zostało Centrum Operacyjne Wód Polskich w Gdańsku.

Centrum Operacyjne Wód Polskich w Gdańsku powiadomiło gminne i morskie służby ratunkowe, które podjęły akcję ograniczenia plamy i nie dopuszczenia do przemieszczenia się zanieczyszczeń w kierunku jez. Sarbsko. Zastosowano sorbenty i neutralizatory. Centrum koordynowało też przepływ informacji pomiędzy służbami. Na miejsce zdarzenia udali się pracownicy służb terenowych Wód Polskich celem nadzorowania akcji ratunkowej. W pracach dowództwa powstałej tam grupy ratowniczej wzięło udział kierownictwo Zarządu Zlewni w Gdańsku.

Obecnie pracownicy Wód Polskich m.in. z Nadzoru Wodnego w Lęborku, dyżurują przy zaporach ograniczających rozprzestrzenianie się plamy pilnując by zanieczyszczenie nie przenosiło się na kolejne obszary.

Działania mające ustalić sprawcę zanieczyszczenia podjęły Służby Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Prawdopodobnie plama pochodzi z kutra cumującego w kanale portowym, a północny wiatr przepchnął ją w górę rzeki.

 

Na zdjęciach miejsce wycieku i akcja ratownicza

Źródło: RZGW Gdańsk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe