Nowość na turystycznej mapie Gdańska. Sprawdź, co będzie można „zobaczyć” w ciemności

  • 17.07.2020, 08:55
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Nowość na turystycznej mapie Gdańska. Sprawdź, co będzie można „zobaczyć”…

Podziel się:

Oceń:

„Niewidzialny Gdańsk" to niezwykła wystawa, która zostanie otwarta w sobotę, 18 lipca 2020 r. Jej zwiedzanie przebiegać będzie w całkowitej ciemności, a przewodnikami będą wyłącznie osoby niewidome i niedowidzące.

Na co dzień wzrok dostarcza nam około 80 proc. informacji, które zdobywamy o świecie. Na wystawie „Niewidzialny Gdańsk" każdy zwiedzający będzie mógł się nauczyć, jak można poznawać świat bez tego zmysłu.

 

Takiej atrakcji w Gdańsku jeszcze nie było

Ideą muzeum jest wejście na chwilę w świat osób niewidomych i odkrycie rzeczywistości za pomocą wszystkich zmysłów poza wzrokiem.

– Nasza wystawa spełnia dwie podstawowe funkcje. Z jednej strony jest to wymiar rozrywkowy. Takiej atrakcji w Gdańsku do tej pory nie było. Zwiedzający w nietypowy sposób poznają gdańską historią. Na wystawie znajdą się eksponaty, które symbolizują przełomowe momenty w dziejach miasta. Z drugiej strony wystawa ma walor edukacyjny. Zapraszamy bowiem zwiedzających do świata, którego nie znają, świata, który nas otacza, ale którego nie można zobaczyć – informuje Wojciech Nowak, prezes Niewidzialny Gdańsk sp. z o.o.

 

Poznawanie niewidzialnego świata

Zwiedzanie „Niewidzialnego Gdańska" odbywać się będzie w całkowitej ciemności, pod opieką jednego z przewodników. Przewodnikami będą osoby niewidome bądź niedowidzące, które na co dzień żyją w ciemności i umieją się w niej doskonale poruszać.

Wizyta na wystawie będzie trwała około godziny. Większość czasu zwiedzający będą przebywać w części ciemnej, przechodząc przez poszczególne jej etapy. Przewodnicy opowiedzą wtedy, jak poznawać rzeczywistość za pomocą dotyku i słuchu. Natomiast na zakończenie, w części jasnej, pokażą m.in różne przedmioty użyteczne w życiu codziennym osoby niewidomej, a także wytłumaczy podstawowe zasady alfabetu Braille'a.

– Mam nadzieję, że nasza wystawa stanie się ważnym punktem na trójmiejskiej mapie atrakcji. Chcemy by osoby, które nas odwiedzą, przyjemnie i nietypowo spędziły u nas czas, ale również stały się bardziej uważne i empatyczne na potrzeby osób z niepełnosprawnością – dodaje Wojciech Nowak.

 


 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe