Rynek nieruchomości w Sopocie

  • 19.07.2020, 22:37
  • Źródło: Artykuł partnera
Rynek nieruchomości w Sopocie

Podziel się:

Niepowtarzalna atmosfera, plaża i morze na wyciągniecie ręki, dynamicznie rozwijająca się przestrzeń – Sopot to połączenie nadmorskiego kurortu z nowoczesną enklawą.

Mimo to, z roku na rok ubywa mu mieszkańców, co między innymi spowodowane jest stale rosnącymi cenami mieszkań. Jak przedstawia się sytuacja na sopockim rynku nieruchomości? Ile kosztują nowe mieszkania w Sopocie? Sprawdzamy.

 

Aktualnie nowe mieszkania w Sopocie dostępne są w czterech różnych inwestycjach. Dużym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości inwestycyjne nad morzem, przeznaczone na krótkoterminowy wynajem, który przynosi wysoką stopę zwrotu bez względu na porę roku. Sopot jest popularny zarówno w pełni sezonu, jak i w zimniejsze miesiące. Drugim typem inwestorów są osoby, które poszukują dodatkowego mieszkania na letni czy weekendowy odpoczynek, prowadząc codzienne życie w innym mieście, często w Warszawie.

 

Ile kosztują nowe mieszkania w Sopocie?

Sopot to najdroższy spośród rynków mieszkaniowych w Polsce i cenami przewyższa nawet takie miasta jak: Warszawa, Kraków czy pozostałe trójmiejskie kurorty: Gdańsk i Gdynia. W 2018 r. średnia cena za 1 m2 nieruchomości wynosiła 11 763 zł/m2, a w 2020 roku to koszt ok. 12 940 zł/m2. Jednak warto zauważyć, że od początku 2020 roku ceny zaczęły spadać i tendencja ta stale się utrzymuje.  Największe spadki odnotowuje się w przypadku mieszkań o powierzchni 61-90 m2 oraz powyżej 90 m2. Sytuacja zmienia się dynamicznie i ceny znacznie się wahają  w zależności od dewelopera lub lokalizacji.

 

Jakie powierzchnie cieszą się największą popularnością?

W latach 2015 − 2018 największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się lokale o powierzchni 40,1 − 60 m2. Stanowiły one średnio 35% wszystkich transakcji. Najmniejszą popularnością wyróżniały się lokale o metrażu mniejszym niż 40 m2 oraz te z przedziału 60,1 – 80 m2. W roku 2020 średnia powierzchnia, w jakiej oferowane są mieszkania to 68,08 m2. Przedział 40-60 m2 to nadal najpopularniejsze metraż wśród inwestorów.

Jak żyje się w Sopocie?

Sopot to jeden z najpopularniejszych kurortów i szczególnie w sezonie największym wyzwaniem dla lokalnych mieszkańców mogą być turyści. Największą atrakcją jest efektowne molo i deptak pełen restauracji, kawiarni i klubów. Sopot zachwyca oryginalną architekturą i wyjątkową atmosferą, ale to także miejsce oferujące tereny zielone idealne do aktywności fizycznej (spacerów, jazdy na rowerze, joggingu) oraz zadbania o swoje ciało i umysł. Znajdziemy wiele inicjatyw związanych z ekologią, zero i less waste, naturalnym jedzeniem. Dodatkowo atrakcyjność Sopotu podnosi bliskość Gdańska i Gdyni, do których można bez trudu dostać się transportem publicznym, a które oferują jeszcze więcej atrakcji kulturalno-rozrywkowych oraz rozbudowaną sieć lokali gastronomicznych. Według badań Sopot jest jednym z miast, w których żyje się najlepiej. Główne aspekty, dzięki którym mieszkańcy mają takie odczucia jest edukacja na wysokim poziomie, gospodarny samorząd i duża uwaga poświęcona środowisku. Ponadto Sopot stale się rozwija i poszerza swoją ofertę nie tylko mieszkaniową, ale i kulturalną. Festiwale muzyczne, muzea oraz szereg imprez sprawiają, że nadmorski kurort doceniają nie tylko turyści, ale przede wszystkim mieszkańcy.

 

Materiał opracowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl.

Źródło: Artykuł partnera

Pozostałe