piątek, 19 kwietnia 2024 23:47
Reklama

Trębacze na gdańskiej wieży? Powraca tradycja muzykowania wieżowego

Podczas Jarmarku św. Dominika, od 27 lipca do 13 sierpnia 2020 r., w ramach festiwalu Muzyka z Gdańskich Wież odbędzie się pięć koncertów z wież Starego i Głównego Miasta
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Trębacze na gdańskiej wieży? Powraca tradycja muzykowania wieżowego

Projekt Muzyka z Gdańskich Wież kontynuuje wielowiekową gdańską tradycję muzykowania wieżowego. Głównymi bohaterami będą muzycy zespołu Tubicinatores Gedanenses i carillonistka miejska Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska. W projekcie wezmą udział także rekonstruktorzy z Garnizonu Gdańsk i Kompanii Kaperskiej.

 

Muzyka z Gdańskich Wież

To trzecia odsłona projektu, kontynuującego wielowiekową gdańską tradycję muzykowania wieżowego, realizowanego przez zespół Tubicinatores Gedanenses przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Carillonowym. W ramach 760. edycji Jarmarku św. Dominika – najstarszego wydarzenia handlowo-kulturalnego – muzycy zaprezentują program artystyczny złożony z utworów gdańskich, a także kompozycje polskie i europejskie okresu baroku. Muzyka będzie grana na instrumentach historycznych z akompaniamentem carillonów wieżowych, a towarzyszyć jej będzie przemarsz artystów, wraz żołnierzami Garnizonu Gdańskiego i rekonstruktorami Kompanii Kaperskiej, ubranych w stroje historyczne pochodzące z XVIII w. Pierwszy koncert zaplanowano w poniedziałek, 27 lipca 2020 r. o godz. 17.30 z wieży kościoła św. Katarzyny. Kolejne odbędą się 3, 6, 10 i 13 sierpnia 2020 r.

– Muzyka z Gdańskich Wież to okazja do posłuchania muzyki z XVII-XVIII w. Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, gdzie wykonywanie takich koncertów jest możliwe – tylko tutaj mamy trzy piękne, koncertowe carillony – mówi Paweł Hulisz z zespołu Tubicinatores Gedanenses, autor projektu Muzyka z Gdańskich Wież. – Zagramy utwory wykonywane w Gdańsku na specjalne okazje, a także kompozycje popularne w całej nowożytnej Europie, jak chorały czy muzykę militarną. Nasze koncerty to także widowisko. Będziemy paradować od wieży do wieży w asyście rekonstruktorów i zapraszać na każdy minikoncert – dodaje artysta.

 

Kto, kiedy i gdzie zagra

Na trąbkach i kotłach zagrają muzycy z zespołu Tubicinatores Gedanenses w składzie: Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski, Wojciech Brzozowski, Emil Miszk – trąbki historyczne oraz Paweł Szewczyk – bębny. Na carillonach z wież kościoła św. Katarzyny oraz Ratusza Głównego Miasta zagra carillonistka miejska Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska.

Widowiska muzyczne będą się odbywać w poniedziałki oraz czwartki podczas Jarmarku św. Dominika, 27 lipca oraz 3, 6, 10 i 13 sierpnia 2020 r. od godz. 17.30 do 20.20. Początek zawsze o 17.30 z wieży kościoła św. Katarzyny. Po ok. 20 minutach parada muzyków-rekonstruktorów wyruszy do kościoła św. Jana, gdzie zagrają o 18.45. Ostatni z koncertów odbędzie się o 20.00 z wieży Ratusza Głównego Miasta.

 

Trochę historii

W 1421 r. w Gdańsku było czterech muzyków – dwóch piszczków (Pfeiffer) i dwóch trębaczy (Trompeter). Oprócz piszczków miejskich byli również piszczkowie wieżowi (Turmpfeifer) – zaprzysiężeni strażnicy miejscy zrzeszeni w cechu o nazwie Turmpfeiferdienst (urząd piszczków miejskich), którzy grali na wieżach kościołów Mariackiego i św. Katarzyny. Pod koniec XVI w. na wieży kościoła św. Jana pojawił się trzeci muzyk. – Trębacze miejscy byli specjalnie wynagradzani i nosili liberie. Ich zadaniem było spełnianie funkcji heroldów i towarzyszenie poselstwom, a także odtrąbianie edyktów i postanowień Rady Miejskiej – opowiada Paweł Hulisz. – Uczestniczyli również, już jako trębacze polowi (Feldtrompetern), w wyprawach wojennych. Otrzymywali za taką służbę ogromne wynagrodzenie, ale jako że najczęściej znajdowali się na pierwszej linii walk (grywane przez nich sygnały pełniły rolę komunikatów), to i ginęli jako pierwsi – dodaje muzyk. Ponadto, od połowy XVI w. obowiązywał ich udział w nabożeństwach w kościele NMP oraz gra na wieży ratuszowej dwa razy dziennie z wyjątkiem piątku, od wiosny do św. Marcina (11 listopada). Od połowy XVI w., poza graniem na wieży, strażnicy sprawowali muzyczną służbę na chórze kościelnym dodaje Hulisz.

 

Muzyka z Gdańskich Wież

  • 27 lipca oraz 3, 6, 10 i 13 sierpnia 2020 r., godz. 17.30-20.20
    godz. 17.30 – wieża kościoła św. Katarzyny, ul. Katarzynki, Stare Miasto
    godz. 18.45 – wieża kościoła św. Jana, ul. Świętojańska, Główne Miasto
    godz. 20.00 – wieża Ratusza Głównego Miasta
  • udział – bezpłatny

Podziel się
Oceń

słabe opady deszczu

Temperatura: 4°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama