Skorzystaj z darmowych badań! Cytologia i kolonoskopia jeszcze tylko przez pięć miesięcy

  • 24.07.2020, 10:59
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Skorzystaj z darmowych badań! Cytologia i kolonoskopia jeszcze tylko przez…

Podziel się:

Oceń:

Pracujesz? Ostatnio się nie badałeś? Zadbaj o zdrowie i zarejestruj się na wizytę. W ramach projektów realizowanych przez spółkę Copernicus Profilaktyka raka szyjki macicy szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego oraz Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego osoby, które spełniają założenia programu mogą skorzystać z badań.

Od 2018 r. wykonano ponad 6,5 tys. badań cytologicznych i 3922 badania kolonoskopowe, a także przeprowadzono 13 268 indywidualnych spotkań informacyjno-edukacyjnych. Oba projekty współfinansowane są przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

 

Kto może skorzystać z badań?

Z badań można skorzystać jeszcze tylko przez piec miesięcy. Z bezpłatnej cytologii mogą skorzystać aktywne zawodowo kobiety w wieku 25-59 lat, mieszkające w województwie pomorskim, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego tego badania w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ.

Zapisy na badania poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub pod numerem 58 727 01 30.

Natomiast kolonoskopię mogą wykonać aktywni zawodowo mieszkańcy województwa pomorskiego w wieku 50-65 lat (którzy nie mają objawów raka jelita grubego), w wieku 40-65 lat (którzy mają w rodzinie krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego) oraz w wieku 25-65 lat (z rodziny z zespołami genetycznymi) oraz którzy nie mieli wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat.

Zapisy na badanie poprzez formularz zgłoszeniowy na www.kolonoskopia-pomorze.pl lub pod numerem 58 727 01 30. 

 

Specjalna profilaktyczna wystawa

Od dwóch miesięcy na terenie województwa pomorskiego – w miejscach, w których liczba zgłoszeń na badania profilaktyczne jest niska – w ramach kampanii prezentowana jest wyjątkowa wystawa. Można zobaczyć rysunki satyryczne, które w humorystyczny sposób uświadamiają mieszkańców województwa pomorskiego o potrzebie wykonania badań profilaktycznych. Ich autorką jest trójmiejska rysowniczka Agnieszka Szczepaniak, pracująca pod pseudonimem PaplaLala. Prace były prezentowane w Bytowie, Starogardzie Gdańskim i Kościerzynie. Wystawa dotrze też do Tczewa i Gdańska.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

bogusia
bogusia 28.07.2020, 15:47
Ja chodzę prywatnie do swojego ginekologa, ale jeśli jakieś kobiety nie badają się regularnie to takie akcje są dla nich idealne by w końcu o siebie zadbać. Sama pamiętam jak rok temu dowiedziałam się że zaraziłam się wirusem hpv, to byłam bardzo zmartwiona, ale że zaczęłam od razu praktycznie kurację żelem papilocare to mogłam zacząć walczyć z tą całą infekcją. Dlatego pamiętajcie kobiety, nasze zdrowie powinno być dla nas najważniejsze!

Pozostałe