Zmarł Andrzej Bądkowski, były wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska

  • 29.07.2020, 12:19
  • Źródło: UM Gdańsk
Zmarł Andrzej Bądkowski, były wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska

Podziel się:

Oceń:

W wieku 74 lat odszedł Andrzej Bądkowski, społecznik, zaangażowany obywatelsko, radny pierwszej kadencji Rady Miasta Gdańska, bratanek Lecha Bądkowskiego. - Był osobą, która lubi ludzi, i którą ludzie lubili - wspomina jego syn, Witold Bądkowski.

Andrzej Bądkowski urodził się w 1946 r. w Toruniu. Jego ojciec Tadeusz był zastępcą starosty morskiego w Wejherowie i sędzią. Matka Anna pochodziła z rodziny ziemiańskiej. Był bratankiem Lecha Bądkowskiego, cichociemnego w czasach wojny, a w latach 70. animatora działań podziemnych oraz sygnatariusza porozumień sierpniowych w roku 1980.

- Tata nieraz mówił, że Lech był jego mentorem. To on ukształtował go obywatelsko, często spotykali się, rozmawiali, wiele rzeczy robili wspólnie. Obywatelskość pochłaniała dużą część jego życia - wspomina Witold Bądkowski, który obecnie pełni funkcję przewodniczącego Rady Dzielnicy Kokoszki.

Pan Andrzej zamieszkał w Gdańsku w 1964 r. Wziął ślub z Elżbietą, mają troje dzieci.

 

2020 Rokiem Lecha Bądkowskiego - cały rok wokół wybitnego gdańszczanina

 

Był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku i Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Studia ukończył w 1969 r., a w latach 1994-1995 r. był stypendystą Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie. Po powrocie do Polski założył Towarzystwo Gdańsk-Niderlandy.

Po studiach pracował w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni, gdzie zajmował się tematyką materiałów niebezpiecznych na statkach - najpierw w zespole Fizyki i Chemii, a następnie w Centrum Doskonalenia Kadr Oficerskich Floty Handlowej.

W 1973 roku rozpoczął pracę w Instytucie Morskim w Gdańsku, później zatrudniony był w Instytucie Kształtowania Środowiska w Gdańsku - jako adiunkt specjalizował się tam w zwalczaniu rozlewisk olejowych oraz chemicznych na wodach i w gruncie. Od roku 1976 kierował wieloma akcjami ratowniczymi z zakresu zagrożeń chemicznych, m.in. w Mielcu na Wisłoce, na Noteci, w Poznaniu, Wronkach, Chorzowie, Białymstoku. Wypracował koncepcję zakładowego i terenowego ratownictwa chemicznego oraz ekologicznego. W roku 1982 utworzył Zespół Przeciwdziałania Nadzwyczajnym Zagrożeniom Środowiska. Pełnił funkcję głównego specjalisty w Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku do 1985 r. Przez trzy lata był niezależnym wykładowcą, a także konsultantem w dziedzinie ratownictwa chemicznego i ekologicznego. W latach 1985–1989 związany był ze Spółdzielnią Pracy Sozotechnik. Od 1989 r. był prywatnym przedsiębiorcą.

Był autorem ponad 200 artykułów, w tym wielu publikacji specjalistycznych i opracowań dotyczących substancji niebezpiecznych, m.in. „Zbioru kart charakterystyk” dla ponad kilku tysięcy różnego rodzaju substancji chemicznych. Z jego zbiorów danych od wielu lat systematycznie korzystają ośrodki informacji chemicznych w kraju.

W 1990 roku został wybrany do Rady Miasta Gdańska pierwszej kadencji (w latach 1990-1994). Objął też funkcję wiceprzewodniczącego Rady. Jako delegat reprezentował ją m.in. we Francji, Danii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Został odznaczony Złotą Odznaką Świętego Floriana.

 

 

Andrzej Bądkowski zostanie pochowany w najbliższy piątek, 31 lipca. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.15 w Parafii Św. Kazimierza na Zaspie. O godz. 11 rozpoczną się z kolei uroczystości w kaplicy na Cmentarzu Łostowickim.

Źródło: UM Gdańsk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe