Wyjątkowa wystawa na Jarmarku św. Dominika. Ma przypominać o badaniach

  • 13.08.2020, 12:25
  • Źródło: UM Gdańsk
Wyjątkowa wystawa na Jarmarku św. Dominika. Ma przypominać o badaniach

Podziel się:

Oceń:

Przy ul. Szklary obok Parku Świętopełka stanęła wystawa zachęcająca do profilaktycznych badań wykrywających nowotwory. To akcja promocyjna szpitala Copernicus, który zaprasza na bezpłatne badania kolonoskopowe i cytologiczne, pod wspólnym hasłem „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć!”.

Wystawę można oglądać do poniedziałku, 17 sierpnia.

Trzeba przypominać

Ekspozycja przy Parku Świętopełka zachęca zwiedzających Jarmark św. Dominika do refleksji na temat profilaktyki nowotworowej. Autorką ilustracji jest trójmiejska rysowniczka Agnieszka Szczepaniak, pracująca pod pseudonimem PaplaLAla. Jej prace towarzyszą kampanii promocyjno-informacyjnej od początku. Powstała cała seria rysunków, które w lekki i humorystyczny sposób uświadamiają potrzebę wykonania badań profilaktycznych. Zostały one zebrane i większość z nich można obejrzeć na plenerowej wystawie.

– Jarmark św. Dominika jest jedną z największych imprez kulturalno-handlowych w Polsce, dlatego bardzo nas cieszy, że organizatorzy wsparli nas w naszym przedsięwzięciu i znaleźli doskonałe miejsce dla naszej wystawy – mówią koordynatorzy programów profilaktycznych ze szpitala Copernicus. – Czas pandemii jest stresujący dla nas wszystkich, jednak musimy pamiętać, że oprócz wirusa ogromnym zagrożeniem dla naszego zdrowia są również inne choroby. Dlatego edukacja przeciwnowotworowa i profilaktyczne badania potrzebne są nawet w tak niespokojnym czasie, jak dziś. Myśląc o bezpieczeństwie, opracowane zostały procedury, dzięki którym badania są bezpiecznie zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego – wyjaśniają.

Kto może skorzystać z badań?

Wystawa jest częścią kampanii promocyjnej, realizowanej w ramach programów spółki Copernicus: „Profilaktyka raka szyjki macicy szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego” oraz „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego”. Są oni już od 2018 roku zachęcani do profilaktycznych badań cytologicznych i kolonoskopowych.

W projekcie „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię!” mogą wziąć udział aktywne zawodowo kobiety w wieku 25-59 lat, mieszkające w województwie pomorskim, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ. Na badania można się zapisywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30

Z kolei projekt „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię!” dedykowany jest aktywnym zawodowo mieszkańcom województwa pomorskiego w wieku 50-65 lat (którzy nie mają objawów raka jelita grubego), w wieku 40-65 lat (którzy mają w rodzinie krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego) oraz w wieku 25-65 lat (z rodziny z zespołami genetycznymi) oraz którzy nie mieli nie miały wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat. By zapisać się na badanie, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na www.kolonoskopia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.