Żniwa 2020. Tylko u nas o aktualnym rekordzie zbioru pszenicy!

  • 14.08.2020, 14:28
  • Rolnik Pomorski
Żniwa 2020. Tylko u nas o aktualnym rekordzie zbioru pszenicy! PROCAM Polska

Podziel się:

Oceń:

W dwóch gospodarstwach w woj. pomorskim pobito Rekord Polski (z 2019 r) na najwyższy plon pszenicy ozimej z hektara. Rekord pobito we wtorek, 11 sierpnia, w Borętach (gm. Lichnowy) oraz w Bystrzu (gm. Miłoradz).

Dyrektor ds. produkcji roślinnej, Bronisław Stoduś (LAIRD Agro Group z Lisewa Malborskiego) do zasiewu wybrał pszenicę Findus, Posiano ją na 800 ha, na różnych glebach i w różnych lokalizacjach należących do przedsiębiorstwa. Pomiar rekordowego plonu odbył się w Borętach, gdzie siew pszenicy odbył się 4 września 2019 roku (280 nasion/m²). 
- Odmiana Findus bardzo dobrze zimuje. W tym roku nie było zimy, ale wiosenne przymrozki wiele pszenic poparzyły. Odmiana Findus wyglądała bardzo dobrze przez cały okres wegetacji. Była jedną z odmian, która się wyróżniała pod względem zdrowotności, w porównaniu do innych odmian - komentuje dyr.Bronisław Stoduś.

Rekordowa" pszenica została zasiana na polu o średniej zasobności fosforu i potasu oraz odczynie na poziomie 6,3 pH.

Agrotechnika
W jesiennej agrotechnice zastosowano 200 kg preparatu PROFOSKA a w celu ochrony herbicydowej Reliance w połączeniu z glinem. Nawożenie azotowe to podwójna dawka RSM oraz dawka na kłos w postaci saletry amonowej, co w efekcie dało 240 kg azotu na hektar. Do tego zastosowano dwukrotną aplikację preparatu PROLEAF MAX 4.0 po 1 l.
W przypadku wiosennej ochrony herbicydowej zastosowano zabiegi poprawkowe na chwasty dwuliścienne preparatem Biathlon i jednoliścienne produktem Aprilia.
W celu regulacji łanu zabiegi podzielono na trzy etapy, w który zastosowano odpowiednio:
I - Moddus + CCC, II – Moddus, III - etefon.
Ochrona fungicydowa podzielona została na 4 etapy: I - zabieg czyszczący substancjami aktywnymi propidyną i prochlorazem, II - Halny + Input, III - Secardo + Tazer, IV - Caramba + Fandango + tebukonazol zawarty w produkcie Bounty.
Ochrona inektycydowa to dwukrotna aplikacja preparatu Proalfacypermetrin oraz zastosowanie Danadim na kłosa.

11,628 t/ha
Mimo niekorzystnego, w dużej części okresu wegetacji, przebiegu pogody oraz dzięki zastosowaniu technologii firmy PROCAM Rekord Polski plonu pszenicy ozimej ustanowiony w 2019 roku został pobity na gospodarstwie LAIRD Agro Group i wynosi teraz 11,628 t/Ha. 
Warto wspomnieć, że zeszłoroczny rekordzista plonu pszenicy z hektara Gospodarstwo Rolne Bystrze także pobiło tego samego dnia Rekord Plonu przebijając swój zeszłoroczny wynik z 10,531 t/ha na 11,178 t/ha. 
Materiał powstał we współpracy z PROCAM Polska partnerem "Rolnika Pomorskiego".
Janusz Rokiciński & Tomasz Kajzer  

_rolnikpomorski

Zdjęcia (6)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe