15 sierpnia. Święto Wojska Polskiego i 100- lecie Bitwy Warszawskiej

  • 17.08.2020, 09:15
  • Źródło: PUW Gdańsk
15 sierpnia. Święto Wojska Polskiego i 100- lecie Bitwy Warszawskiej

Podziel się:

Oceń:

Minęło sto lat od zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 roku. Dzień ten, w 1923 roku na pamiątkę Bitwy Warszawskiej, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego.

W związku z wypadkiem na trasie A1 autokaru przewożącego dzieci (poszkodowanych zostało kilkanaście osób) Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich nie mógł wziąć udział w uroczystościach. W obchodach na Cmentarzyku Poległych Obrońców Westerplatte wojewodę reprezentował dyrektor biura Tomasz Gieszcz.

Obchody zakończy msza św. w intencji Ojczyzny - w Bazylice Św. Brygidy.

Organizatorem uroczystości jest Stowarzyszenie „Godność”.

Bitwa Warszawska
15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w dniach 12–15 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wydarzenia te zadecydowały o zachowaniu przez Polskę niepodległości oraz udaremniły plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Bitwę tę nazywa się często „Cudem nad Wisłą”.
Kluczową rolę w zwycięstwie odegrał manewr Wojska Polskiego, zrealizowany według planu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych Józefa Piłsudskiego. 15 sierpnia 1920 r. w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Kontrofensywa doprowadziła do odparcia wojsk Armii Czerwonej na przedpolach Warszawy. W bitwie, po stronie polskiej zginęło ok. 4,5 tys. żołnierzy, 22 tys. zostało rannych i 10 tys. zaginionych.

15 sierpnia został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 roku i pozostawał nim do 1947. W PRL dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

15 sierpnia to także święto kościelne - Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej).

 

Źródło: PUW Gdańsk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe