Dlaczego nad Gdańskiem powiewa kaszubska flaga?

  • 19.08.2020, 10:52
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Dlaczego nad Gdańskiem powiewa kaszubska flaga?

Podziel się:

Oceń:

Ogromna czarno-żółta flaga zawisła na szczycie Góry Gradowej w Gdańsku. 18 sierpnia obchodzimy Święto Flagi Kaszubskiej. Z tej okazji, w samo południe, symbol Kaszub został uroczyście wciągnięty na maszt przy akompaniamencie kaszubskiego hymnu.

Organizatorami wydarzenia są Hevelianum, Fundacja Kaszuby oraz stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota.

 

W obronie kaszubskich barw

18 sierpnia 1929 r. w Kartuzach odbyło się założycielskie spotkanie Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów (to była pierwsza kaszubska organizacja, która utworzyła się w międzywojniu). By odpowiednio uczcić powstanie organizacji, założyciele wywiesili kaszubską flagę w centrum Kartuz. Nie podobało się to sanacyjnej władzy, która zażądała natychmiastowego zdjęcia flagi. Członkowie ZRK obronili symbol i nie udało się odprowadzić do jego zdjęcia przez władzę.
Tym samym, nie jedynie wydarzenie zawieszenia flagi jest ważnym epizodem w historii Kaszubów, a obrona symboli narodowych. W 2012 r. data 18 sierpnia została uznana za Święto Flagi Kaszubskiej.

 

Nie tylko na Górze Gradowej

Kaszubska flaga przy Hevelianum w Gdańsku nie jest jedyną, którą dzisiaj będzie można spotkać na Kaszubach. Gdańsk swoje główne arterie ozdobił narodowym symbolem Kaszub. Czarno-żółte flagi powiewają też m.in. w Kartuzach i Kościerzynie.
Natomiast w Gdyni 18 sierpnia 2020 r. o godz. 18.00 przy słynnych rybkach na Bulwarze Nadmorskim spotykali się sympatycy kaszubskiej poezji, by wspólnie świętować to historyczne wydarzenie poprzez czytanie kaszubskich wierszy.

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe