Kanadyjska edycja Literackiego Sopotu. W tym roku będzie dużo nowości

 • 20.08.2020, 12:06
 • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Kanadyjska edycja Literackiego Sopotu. W tym roku będzie dużo nowości

Podziel się:

Oceń:

Festiwal Literacki Sopot rozpocznie się w czwartek, 20 sierpnia i potrwa do niedzieli, 23 sierpnia. W tym roku impreza przybierze nową, hybrydową formę. Spotkania on-line będą przeplatać się z tymi na żywo, powstanie specjalne internetowe studio festiwalowe, a część wydarzeń odbędzie się w zupełnie nowych miejscach: na Łysej Górze i Hipodromie.

W związku z epidemią koronawirusa, na spotkania i warsztaty prowadzone na żywo konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Program i formularze dostępne są na stronie Literackiego Sopotu.

 

Nowa organizacja festiwalu

Spotkania z autorami, którzy mogli przyjechać do Sopotu, odbędą się na żywo, z odpowiednio zmniejszoną publicznością, natomiast rozmowy z zagranicznymi pisarzami będą nadawane na żywo prosto z Kanady. Poszczególne spotkania z autorami i debaty będzie można oglądać na kanale YouTube i Facebook. Wszystkie zostaną zapisane, aby do rozmów można było wrócić nawet po zakończeniu festiwalu. Dodatkowo wybrane wydarzenia będą tłumaczone na język migowy, co pozwoli uczestniczyć w kulturze również osobom głuchoniemym. A od 19 sierpnia aż do zakończenia festiwalu będzie działać internetowe studio festiwalowe prowadzone przez Krótką Przerwę. Miłośniczki książek, Justyna Suchecka i Natalia Szostak w wieczornych godzinach będą prowadzić półgodzinne audycje.

– Sytuacja pandemiczna zmusiła nas do modyfikacji programu tylko pod względem technologicznym i realizacji wersji hybrydowej – wyjaśnia Joanna Cichocka-Gula, dyrektor festiwalu. – Nie chcieliśmy rezygnować z żadnego z zaplanowanych od roku wydarzeń, stąd mimo zmniejszonej liczby uczestników, których możemy wpuścić do poszczególnych festiwalowych miejsc, wszystkie odbędą się zgodnie z naszymi założeniami, w obecnym reżimie sanitarnym – zapewnia Cichocka-Gula.

Kanada w Sopocie

Podczas 9. edycji Literackiego Sopotu odbędą się premiery książek znanych i wybitnych kanadyjskich pisarzy. Jednym z nich będzie Patrick de Witt, autor znany m.in. z nagrodzonej Nagrodą Kanadyjskiego Stowarzyszenia Literackiego i nominowanej do Bookera książki „Bracia Sisters”. Fizycznie w Sopocie zagości David Szalay, autor powieści „Turbulencje”, która w lipcu miała polską premierę. Z kolei online pojawi się wybitny Michael Crummey. Jego powieść „Bez winy”, której polskie tłumaczenie ukaże się premierowo na festiwalu, znalazła się w finale Nagrody Scotiabank Giller. Ostatniego dnia festiwalu również Nicolas Dickner, autor poruszającej książki „Nikolski” opowie uczestnikom o swojej twórczości.

Na scenie pojawią się także piszące kobiety, których pozycja w świecie literatury kanadyjskiej jest niepodważalna. Madelaine Thien, autorka o chińsko-malezyjskich korzeniach, która uznawana jest w Kanadzie za najlepiej zapowiadającą się pisarkę młodego pokolenia. Za powieść „Nie mówcie, że nie mamy niczego” otrzymała Giller Prize i znalazła się na krótkiej liście nagrody Man Booker Prize. W Sopocie uczestnicy festiwalu będą mieli również okazję spotkania oraz wysłuchania Esi Edugyan, autorki nagrodzonej dwukrotnie Giller Prize. W czasie festiwalu będzie miała polską premierę jedna z jej nagrodzonych książek „Washington Black”.

 

Niespodzianki nie tylko literackie

W tym roku miłośników książek czeka jeszcze kilka niespodzianek. Łysa Góra za sprawą Krystyny Jandy zmieni się w teatralną scenę. W niezwykłej aranżacji będzie można posłuchać fragmentów „Kapelusza całego w czereśniach” Oriany Fallaci w wykonaniu cieszącej się dużym uznaniem polskiej aktorki i reżyserki. Wydarzenie będzie zapowiedzią przyszłorocznej włoskiej edycji festiwalu Literacki Sopot. Natomiast Natalia Szostak i Justyna Suchecka na sopockim Hipodromie spotkają się z Adamem Wajrakiem, dziennikarzem i działaczem na rzecz ochrony przyrody.

Nowością jest także #GodzinaWolnegoCzytania, czyli pomysł stworzony przez Koalicję Letnich Festiwali Literackich. To czas na zanurzenie się w lekturze między spotkaniami autorskimi, debatami, czy innymi aktywnościami festiwalowymi. To chwila sam na sam z książką, odrobinę relaksu oraz odpoczynku od zgiełku miasta i codziennych obowiązków.

Po raz pierwszy dodano do programu pasmo „(Nie)Pamieć” i „Debiuty”. Do grona debiutantów należą: Jędrzej Napiecek, który opowie „O królu który uciekł”, czyli „jednej z najbardziej popapranych opowieści o kryzysie władzy w historii Polski.”. Barbara Sadurska zaprezentuje swoją „Mapę”, czyli opowiadania połączone motywem piętnastowiecznej mapy świata. O „Pannie doktór Sadowskiej” będzie się można dowiedzieć z rozmowy z jej autorem – Wojtkiem Szotem, który swoją powieść oparł na historii bohaterki skandali międzywojennej Warszawy. A o współczesności, czyli o prekariacie – klasie społecznej spod znaku ciągłej niepewności jutra przeczytamy w książce „Dropie”, o której na festiwalu opowie sama autorka Natalka Suszczyńska.

Z kolei w cyklu „(Nie)Pamieć” wezmą udział wspaniałe osobowości, takie jak: Małgorzata Żerwe („Życie grobowe”), Maria Stiepanowa („Pamięci pamięci”) oraz Aaron Lansky („Przechytrzyć historię. Niezwykłe przygody człowieka, który ocalił milion książek w jidysz”).

Nowością jest także aukcja książek polskich pisarzy z ich autografami, która odbędzie się w sobotę 22 sierpnia o godz. 18.00 na Placu Mancowym w Sopocie. Wydarzenie poprowadzi Sylwia Chutnik, a środki z wylicytowanych książek zasilą Komisję Socjalną Stowarzyszenia Unia Literacka.

Targi książek

Literacki Sopot to również targi książek. Ze względów pandemicznych nie będzie można ich przeglądać czy uzyskiwać autografów od autorów. Na stoiskach zlokalizowanych na Placu Przyjaciół Sopotu wystawiać się będą: Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Wielka Litera, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Świat Książki, Wydawnictwo Pauza, Wydawnictwo Dowody na Istnienie, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo Marginesy/ Wydawnictwo Kropka, Wydawnictwo Słowo/obraz terytoria, Wydawnictwo Części proste, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, The Book Shop, Timof Comics i Scream Comics, Wydawnictwo Smak Słowa, Wydawnictwo Marpress, Wydawnictwo Książkowe Klimaty, Wydawnictwo Afera, Wydawnictwo MG, Świadomi Wydawcy, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo Wytwórnia, TU SIĘ CZYTA (BUKA – FORMAT – TAKO – ALBUS – DRUGANOGA), Wydawnictwo Hokus Pokus, Wydawnictwo Akapit Press, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK oraz Muzeum Sopotu.

 

Literacki Sopot 2020

 • 20-23 sierpnia 2020, czwartek-niedziela, godz. 11.00-20.00
 • Plac Przyjaciół Sopotu
 • Państwowa Galeria Sztuki, pl. Zdrojowy 2
 • Muzeum Sopotu, ul. ks. J. Poniatowskiego 8
 • Sopoteka, ul. T. Kościuszki 14
 • Smak Słowa, ul. Monte Cassino 6a
 • Miejsce, ul. Monte Cassino 11a
 • Dwie Zmiany, ul. Monte Cassino 31
 • Scena Kameralna, ul. Monte Cassino 30
 • Teatr BOTO, ul. Monte Cassino 54b
 • Sofitel Grand Sopot, Powstańców Warszawy 12/14
 • Plaża Klubu Atelier, ul. Mamuszki 2
 • Plac Mancowy
 • program i zapisy na stronie Literackiego Sopotu

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe