Cztery stalowe dźwigary na gdańskim lotnisku. To część konstrukcji dachu nowego terminala

  • 21.08.2020, 09:45
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Cztery stalowe dźwigary na gdańskim lotnisku. To część konstrukcji dachu…

Podziel się:

Oceń:

W Porcie Lotniczym Gdańsk zamontowano cztery z 20 elementów stalowej instalacji. Będą stanowiły konstrukcję dachu i rusztowanie dla aluminiowo-szklanej fasady budynku pirsu zachodniego. Montaż dźwigarów potrwa miesiąc. Natomiast budowa terminala ma się zakończyć w IV kwartale 2021 r.

Powstający budynek pirsu zachodniego będzie przedłużeniem istniejącego terminala pasażerskiego. Jego budowa rozpoczęła się jesienią 2019 r. Wykonawcą inwestycji jest Korporacja Budowlana Doraco.

Prace budowlane postępują

Na budowie pirsu wykonano dotychczas 98 proc. robót konstrukcji żelbetowej. Trwają prace przy budowie zewnętrznych klatek schodowych dla rękawów pasażerskich. W ciągu dwóch miesięcy Doraco planuje zakończenie stawiania konstrukcji stalowej i budowy zewnętrznych klatek schodowych oraz rozpoczęcie montażu fasady aluminiowo-szklanej i prac związanych z wykonaniem pokrycia dachu.

Dźwigary ważą 600 ton

Konstrukcje takie jak dźwigary wykorzystywane są na budowach do wykonywania przykrycia obiektów o dużej powierzchni np. stadionów czy hal widowiskowo-sportowych, a w branży drogowej przy budowie mostów i wiaduktów. Każdy z czterech dźwigarów składa się z pięciu części o długości 36 metrów i masie 12 ton. – Dotychczas postawiono cztery elementy, a będzie ich 20. Montaż potrwa około miesiąca – mówiła rzecznik prasowa Portu Lotniczego Gdańsk Agnieszka Michajłow. Dźwigary zostaną ze sobą połączone i usztywnione dodatkowymi belkami stalowymi. – Razem stworzą konstrukcję o długości 180 i szerokości 44 metrów. Jej waga wyniesie w sumie 600 ton – dodała Michajłow. Konstrukcja będzie oparta na słupach stalowych w kształcie drzewa z dwiema i czterema gałęziami. – Po zamontowaniu dźwigarów stawiamy części konstrukcji stalowej budynku i łączymy je w pracochłonnym procesie spawania – wyjaśniał Łukasz Rudnicki, kierownik budowy Doraco. Zespawane elementy są sprawdzane poprzez prześwietlanie falami rentgenowskimi. – Wszystko po to, by mieć pewność, co do wysokiej jakości i bezpieczeństwa konstrukcji – tłumaczył Rudnicki.

Poprawi się komfort obsługi pasażerów

Po rozbudowie terminala pasażerskiego gdańskie lotnisko powiększy się o prawie 16 tys. m kw. W nowym pirsie będą obsługiwani pasażerowie rejsów rozkładowych podróżujący do krajów non-Schengen, część nowego pirsu będzie też przeznaczona do obsługi pasażerów ze strefy Schengen. Dzięki rozbudowie zwiększy się liczba m.in. punktów odprawy paszportowej (odloty) i odbioru bagażu oraz gate’ów odlotowych, a tym samym poprawi komfort obsługi pasażerów.

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe