V Ogólnopolski Czempionat Koni Sztumskich. Znamy najlepszych hodowców i zwycięskie konie sztumskie

  • 07.09.2020, 15:47 (aktualizacja 07.09.2020, 15:54)
  • Wawrzyniec Mocny
V Ogólnopolski Czempionat Koni Sztumskich. Znamy najlepszych hodowców… Zrzeszenie Hodowców Koni Sztumskich w Malborku

Podziel się:

Oceń:

W ub. sobotę Pomorski Związek Hodowców Koni w Malborku zorganizował na Terenach Rekreacyjno - Wypoczynkowych "Miłosna" V Ogólnopolski Czempionat Koni Sztumskich. Nasz powiat reprezentowała #SylwiaKubik, Członek Zarządu Powiatu Sztumskiego, która wręczyła puchary za cztery pierwsze miejsca. Dodajmy, że puchary ufundowane zostały przez Starostwo.

Podczas samej imprezy specjalna komisja złożona z ekspertów oceniła 37 rocznych i dwuletnich ogierów pod kątem eksterieru. czyli tzw. pokroju (zewnętrznej budowy ciała zwierzęcia).

Głównym organizatorem czempionatu był Pomorski Związek Hodowców Koni w Malborku. Była to też pierwsza duża impreza z udziałem powstałego w tym roku Zrzeszenia Hodowców Koni Sztumskich.

 - Można rzec, że koń sztumski jest naszym produktem lokalnym i warto tę inicjatywę wspierać i promować – stwierdziła Sylwia Kubik. - Impreza była bardzo udana i mam nadzieję, że ta inicjatywa będzie w przyszłym roku kontynuowana.

Rasa koni sztumskich została wyhodowana z myślą o ciężkiej ziemi Powiśla, z którą mogły mierzyć się najsilniejsze konie.

„Tak jak i traken, koń sztumski zwany także zwyczajowo sztumem, jest żywym i cennym dziedzictwem kulturowym regionu z którego pochodzi. Szczególne znaczenie konia sztumskiego dla jego ziemi nie wiązało się tylko i wyłącznie z faktem iż jego hodowla została na niej zawiązana, ale także z tym iż były na niej szczególnie liczne, a nawet możemy stwierdzić iż stanowiły wśród koni zimnokrwistych rasę dominującą. W okresie międzywojennym konie zimnokrwiste były w głównej mierze reprezentowane właśnie przez sztuma i były hodowane "(...) na 80% powierzchni byłych Prus Wschodnich." (http://www.ozhk.rzeszow.pl ).

(…) Konie sztumskie są końmi zimnokrwistymi, charakteryzującymi się wyjątkową siłą, masą ale także i spokojnym charakterem. Są najcięższymi końmi występującymi nie tylko w skali ziemi pruskiej, ale i całej Polski. Sztum jest urodzonym stępakiem którego siła jest najlepiej wykorzystywana w stępie, stąd posiada on predyspozycje do pracy z dużymi obciążeniami. Doskonale odnajduje się w uprawie ciężkiej ziemi, a także w pracach leśnych i transportowych.

W tabeli przedstawiamy wyniki: trzy pierwsze miejsca z czterech kategorii.

#Kwidzyn #Miłosna #powiatsztumski @TRWMiłosnaKwidzyn

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (16)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe