Czy badania prowadzone w AWFiS są przyszłością sportu?

  • 16.09.2020, 10:59
  • Źródło: AWFiS/Karolina Rogowska
Czy badania prowadzone w AWFiS są przyszłością sportu?

Podziel się:

Oceń:

Naukowcy w gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu prowadzą badania genetyczne wśród polskich sportowców. Dzięki temu będzie można w przyszłości doskonalić proces związany z indywidualnym podejściem do zawodnika. Ostatnio z badań na AWFiS skorzystali młodzi piłkarze rzeszowskiej Stali.

Gdańscy naukowcy badania genetyczne prowadzą od sierpnia. To duży projekt, zakładający wyselekcjonowanie 1000 osób i przeprowadzenie na nich badań i testów. Pozwolą one poznać pełną sekwencję genomu każdego uczestnika, a więc zbioru wszystkich genów. Ma to służyć stworzeniu unikatowej bazy tzw. mapy genomicznej Polski. Co kryje się pod takim naukowym stwierdzeniem?

– Pozwoli to na stworzenie genomu referencyjnego zdrowego Polaka. Dzięki temu będzie można sprawdzić m.in., czy pewne odchylenia od normy w DNA badanego stwarzają predyspozycje do uprawiania jakiejś konkretnej dyscypliny sportowej, ale i do urazów czy chorób o podłożu genetycznym – tłumaczy dr Kinga Humińska-Lisowska, kierownik projektu w AWFiS. – Każdy uczestnik naszej części projektu ma rozszerzone szpitalne badanie krwi, moczu i rentgen klatki piersiowej w dwóch projekcjach oraz testy wytrzymałościowo-sprawnościowe przeprowadzane już w Laboratorium Wysiłku Fizycznego na naszej uczelni.

W projekcie, który realizowany jest dopiero od miesiąca, wzięło już udział ponad 100 badanych. Poza piłkarzami rzeszowskiej Stali w badaniach uczestniczyli zawodnicy klubów: KS Kościerzyna, SKS Gdynia Sharks oraz AP Lotos Gdynia. Badania są jeszcze prowadzone i mogą w nich wziąć udział wszyscy chętni (osoby aktywne fizycznie, pochodzenia polskiego w wieku 16-45 lat) – nie tylko sportowcy zrzeszeni w klubach. Projekt ma być realizowany do czerwca przyszłego roku lub do momentu zakwalifikowania 1000 ochotników. Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową pod adresem: [email protected].

– Na badaniach skorzysta każdy z ich uczestników. Wszyscy otrzymają wyniki przeprowadzonych badań i testów oraz szczegółową analizę swojego ciała. Posiadana wiedza może być pomocna przy wyborze konkretnej dyscypliny sportowej czy wprowadzeniu optymalnego treningu, który chroniłby zawodnika przed powstawaniem kontuzji. Myślę, że prowadzone przez nas badania mogą przyczynić się w przyszłości do sukcesów polskich sportowców, ale też zmniejszyć ryzyko niechcianych kontuzji – dodaje Kinga Humińska-Lisowska.

 

Źródło: AWFiS/Karolina Rogowska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe