Europejski Tydzień Transportu Zrównoważonego na Pomorzu. Darmowa komunikacja i co jeszcze?

  • 17.09.2020, 12:58
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Europejski Tydzień Transportu Zrównoważonego na Pomorzu. Darmowa komunikacja i co jeszcze?

Podziel się:

Oceń:

Pod hasłem „Zeroemisyjna mobilność dla każdego” od środy, 16 września 2020 roku przez cały tydzień będzie można poznać ekologiczne środki transportu oraz sprawdzić, jak wygląda przyjazne mieszkańcom miasto. Będą konkursy, darmowe przejazdy komunikacją miejską i regionalną oraz tańsze wejścia do muzeów dla rowerzystów. Wszystko w ramach Europejskiego Tygodnia Transportu Zrównoważonego.

Europejski Tydzień Transportu Zrównoważonego to inicjatywa dwóch organizacji miast Europy – Eurocities (zrzesza 140 miast z 39 krajów) oraz POLIS – sieci europejskich miast i regionów na rzecz innowacyjnych rozwiązań transportowych. Odbywa się co roku, a jej celem jest promowanie alternatywnych dla samochodów środków transportu, jak komunikacja zbiorowa, rowery, hulajnogi i rolki.

 

Transport w Pomorskiem

W tym roku do akcji włączyło się 180 polskich miast i gmin, w tym 16 z województwa pomorskiego: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Starogard Gdański, Tczew, Pruszcz Gdański, Pszczółki, Kościerzyna, Kobylnica, Słupsk, Lębork, gm. Łęczyce, Bolszewo, Wejherowo, Rumia i Reda. W każdej z tych miejscowości można wziąć udział w różnorodnych imprezach promujących zrównoważony transport i skorzystać z bezpłatnej komunikacji w wybrane dni. Dodatkowo część miast dołączyła do rowerowego wyzwania, które polega na zbieraniu punktów za dojazdy rowerem do pracy lub szkoły. Wspólne hasło dla wszystkich wydarzeń to „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”.

W Gdańsku Europejski Tydzień Transportu Zrównoważonego to limitowane bilety okolicznościowe z grafiką ETTZ emitowane przez Zarząd Transportu Miejskiego oraz bilety ulgowe na zwiedzanie Twierdzy Wisłoujście i Wartowni nr 1 (oddziały Muzeum Gdańska) dla tych, którzy na miejsce dotrą rowerem. W Gdyni 19 września będzie można testować rowery cargo i rowery elektryczne, zostaną uruchomione zabytkowe linie autobusowe (linia 101 z dworca w Gdyni do dworca w Gdańsku), a pasażerowie będą mogli otrzymać w komunikacji miejskiej bezpłatne śniadania.

Dużo atrakcji czeka na mieszkańców Starogardu Gdańskiego. Będą upominki dla rowerzystów, darmowy serwis wózków inwalidzkich, bezpłatny wstęp do Grodziska Owidz dla rowerzystów oraz turnieje sportowe. W Słupsku 20 września będzie można wziąć udział w „Bitwie o rower”, czyli grze miejskiej dla drużyn, w której można wygrać vouchery na sprzęt sportowy. W Rumi rowerzyści dostaną przydatne gadżety, będą konkursy z nagrodami dla najmłodszych, przejazd rowerowy i wydarzenie dla miłośników literatury „Pociąg do książki” przygotowane przez Stację Kultura.

Ponadto, we wtorek 22 września 2020 roku z okazji Dnia bez Samochodu będzie można bezpłatnie jeździć pociągami Polregio i SKM na terenie województwa pomorskiego (na podstawie dowodu rejestracyjnego auta). Za darmo tego dnia wozić pasażerów będą także linie autobusowe i tramwajowe ZTM w Gdańsku, autobusowe i trolejbusowe ZKM w Gdyni i autobusowe MZK Wejherowo.

Rowerowe wyzwanie

Z okazji Europejskiego Tygodnia Transportu Zrównoważonego już 14 września 2020 roku ruszyła gra rowerowa w Gdańsku i Sopocie. Rowerzyści za jazdę po mieście i dojazdy do pracy oraz szkoły zbierają punkty, które można wymieniać na nagrody: rowerowe gadżety, vouchery do sklepów sportowych oraz inne upominki rzeczowe i pieniężne. Gra rowerowa ma zachęcać do wybierania roweru jako środka transportu, a rowerzyści o rywalizują nie tylko indywidualnie, ale i drużynowo (dzielnicowo oraz pomiędzy zakładami pracy). W wyzwaniu biorą też udział pracownicy Urzędu Marszałkowego Województwa Pomorskiego. Samorządowa drużyna liczy 58 rowerzystów.

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe