Podziękowano rolnikom za plony i przybycie mimo epidemii

  • 20.09.2020, 13:27 (aktualizacja 20.09.2020, 13:35)
  • Tomasz Dominowski
Podziękowano rolnikom za plony i przybycie mimo epidemii

Podziel się:

Oceń:

Bardzo cieszymy się, że jesteście, że w Waszych sercach zwyciężyła odwaga. Pokonaliście wszelki lęk, wszelki strach i wiecie, że najbezpieczniej jest w ramionach Matki – witał jeden księży w Piasecznie pielgrzymów i wiernych.

Sanktuarium Matki Boskiej Piaseckiej jest głównym celem wielu pielgrzymek, stanowiąc miejsce kultu na pamiątkę objawień maryjnych.

Jak podają kościelne źródła do objawień we wsi doszło w 1380 lub 1378 r. (usankcjonowane przez kościół katolicki zostały dopiero w 1649), co zapoczątkowało tradycję pielgrzymowania.

Matka Boża miała ukazać się smolarzowi, któremu uzdrowiła jego sparaliżowanego syna, co szybko obiegło całą okolicę.

 

W Piasecznie pielgrzymi poświęcają Matce Bożej Piaseckiej swoje sprawy. Wielu z nich kontynuuje wieloletnią tradycję rodzinną.

Ks. biskup diecezjalny Ryszard Kasyna, który powitał przybyłych wiernych pytał:

- Cóż masz czego być nie otrzymał? Każdy z nas mając tę tradycję obdarowania, chce być wdzięczny Panu Bogu i tym, których postawił na naszej drodze. (...) Smutny jest człowiek, który nie może okazać nikomu wdzięczności: darem życia, miejscem zarówno tu w Piasecznie oraz naszą Ojczyzną, po której zmierzamy. Niestety nie zawsze pamiętamy, że ta nasza ziemia jest darem bożym. (...)”.

 

Biskup Ryszard Kasyna przypomniał papieskie przesłanie ekologiczne:

- Jak wspominał niedawno papież Franciszek: „Nie otacza się dzisiaj troską wspólnego domu. Jesteśmy dziś bliscy przekroczenia wielu ograniczeń naszej wspaniałej planety. Z poważnymi i nieodwracalnymi konsekwencjami, od utraty różnorodności biologicznej, zmian klimatycznych, po podnoszenie się poziomu mórz, niszczenia środowiska naturalnego, idą w parze z grzechem, mając to samo źródło. To grzech żądzy posiadania i panowania nad naszymi braćmi i siostrami, przyrodą i samym Bogiem.”. Biskup apelował by dbając o swoją Małą Ojczyznę dbać o swoją planetę.

Tomasz Dominowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe