Jak wykorzystać wodór w walce o czyste powietrze?

  • 24.09.2020, 17:00
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Jak wykorzystać wodór w walce o czyste powietrze?

Podziel się:

Oceń:

Jak będzie wyglądać przyszłość technologii wykorzystujących wodór jako źródło czystej energii? Dyskutować o tym będą eksperci na konferencji PCHET (Polish Conference on Hydrogen Energy and Technology), która odbędzie się 28 i 29 września 2020 r. Podczas tego międzynarodowego wydarzenia omawiane będą między innymi najnowsze trendy w gospodarce zero emisyjnej i możliwości jakie niosą one dla polskiej gospodarki.

III edycja konferencji PCHET, którą otworzy Ireneusz Zyska, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. OZE, odbędzie się 28 i 29 września 2020 roku w formule on-line.

 

Dlaczego właśnie wodór?

Wodór jest nośnikiem energii, paliwem i surowcem. Jeśli jest wytwarzany przy użyciu energii ze źródeł odnawialnych, może przyczyniać się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych i zwiększenia niezależności energetycznej. Co ważne, można go magazynować w ogromnych ilościach, ale wymaga to zaawansowanych technologii, gdyż wodór w kontakcie z powietrzem tworzy mieszankę wybuchową. Na świecie trwają prace nad tym, by wodór wykorzystywać na przykład jako paliwo dla zeroemisyjnych samochodów.

– Polska jest 5 producentem wodoru na świecie – mówi Marek Foltynowicz, ekspert ds. wodoru Klastra Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych. – Posiadamy pełną wiedzę, kompletne łańcuchy dostaw oraz zasoby B+R. Jesteśmy gotowi na wodór w gospodarce i społeczeństwie. Istniejące bariery zostaną z pewnością wkrótce pokonane, o czym będziemy mówić na tegorocznej konferencji PCHET – dodaje Foltynowicz.

 

Wodór wykorzystywany w przemyśle i… domu

To będzie multidyscyplinarne wydarzenie z ponad 30 prelegentami z kraju i ze świata. Nowa formuła konferencji umożliwi udział w wirtualnych prelekcjach z ekspertami z Komisji Europejskiej, Hydrogen Europe oraz organizacjami zrzeszającymi przemysł w Europie. Pozwoli również na wymianę doświadczeń z przedstawicielami wiodących firm, na dynamicznie rozwijającym się i innowacyjnym rynku. – W tym roku ze względu na szczególne okoliczności nasza konferencja po raz pierwszy odbędzie się on-line. Nie da się ukryć, że świat po COVID-19 będzie wyglądał inaczej, a zapowiadana już od dawna transformacja technologiczna, właśnie rozgrywa się na naszych oczach – mówi Sławomir Halbryt, prezydent Rady Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.

Celem konferencji jest już nie tylko popularyzacja wykorzystania technologii wodorowych w Polsce, lecz przede wszystkim przeprowadzenie eksperckich dyskusji nad wizją oraz strategiami wdrażania technologii wodorowych do gospodarki. Prelegenci będą także omawiać zastosowanie wodoru w gospodarstwach domowych, jego zalety jako alternatywnego paliwa czy nośnika energii.

Zeszłoroczna edycja PCHET zgromadziła prawie 300 uczestników reprezentujących bardzo szerokie i różnorodne środowisko gospodarcze, naukowo-badawcze i administracji samorządowej. Konferencja jest flagowym projektem Klastra Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych, koordynowanego przez Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza. Do inicjatyw Klastra należy również Pomorska Dolina Wodorowa.

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe