Sukces gdańskiego matematyka

  • 30.09.2020, 16:00
  • Źródło: PUW Gdańsk
Sukces gdańskiego matematyka

Podziel się:

Oceń:

Juliusz Banecki z Gdańskiego Liceum Autonomicznego zdobył złoty medal na 61. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej (IMO 2020). To najbardziej prestiżowe na świecie zawody matematyczne dla uczniów szkół średnich. Serdecznie gratulujemy !Polska ekipa zdobyła łącznie aż 6 medali – 2 złote, 3 srebrne oraz 1 brązowy – i ex aequo z Włochami uplasowała się na 6 miejscu. Tak wysoko w ogólnej klasyfikacji polscy uczniowie nie byli od lat 80., kiedy to w Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej uczestniczyło o wiele mniej drużyn.

Zdobywcami złotych medali na IMO 2020 są: Łukasz Orski z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Wrocławskiej oraz Juliusz Banecki z Gdańskiego Liceum Autonomicznego.

Srebrne krążki wywalczyli: Radosław Żak i Piotr Kubaty – obaj z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, a także Kosma Kasprzak z XXXVIII Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Poznaniu.

Brązowym medalem cieszyła się Aleksandra Kowalska z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie.

Dla Juliusza Baneckiego oraz Radosława Żaka to już kolejne medale wywalczone na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej. Juliusz Banecki zdobył na IMO 2019 srebro. Z kolei Radosław Żak ma już w swojej kolekcji 3 srebrne krążki zdobyte na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej. Poprzednie wywalczył w 2018 r. i 2019 r.

Medale zdobyte przez naszych matematyków uplasowały Polskę na 6. miejscu w klasyfikacji generalnej – ex aequo z drużyną z Włoch. Z krajów europejskich lepsi byli tylko uczniowie z Rosji. Tak wysokiego wyniku w klasyfikacji ogólnej Polska nie uzyskała od lat 80. XX wieku, gdy w zawodach startowało o wiele mniej krajów.

 

Źródło: PUW Gdańsk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe