Sopot w czerwonej strefie, a Gdańsk i Gdynia w żółtej. Aż 11 pomorskich powiatów znalazło się w zagrożonych strefach

  • 01.10.2020, 15:45
  • Źródło: Ministerstwo Zdrowia / UM WP
Sopot w czerwonej strefie, a Gdańsk i Gdynia w żółtej. Aż 11 pomorskich powiatów znalazło się w zagrożonych strefach gov.pl

Podziel się:

Oceń:

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od soboty, 3 października w województwie pomorskim w czerwonej strefie będą Sopot i powiat kartuski. Natomiast w żółtej strefie znajdą się Gdańsk, Gdynia oraz powiaty: bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, słupski i wejherowski. Na liście powiatów zagrożonych znalazł się Słupsk. Co oznacza to wprowadzenie kolejnych obostrzeń?

Według informacji z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku na 1 października od początku pandemii zakażenie potwierdzono u 5130 osób, z czego 83 zmarły. Najwięcej zakażeń w stosunku do liczby mieszkańców odnotowano w Gdańsku, Gdyni, Sopocie oraz powiatach wejherowskim, kartuskim i kościerskim. Cały czas powstają nowe ogniska. Większość dotyczy szpitali, zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pracy, szkół, wesel i imprez towarzyskich.

Które powiaty w Polsce są w strefach?

Lista stref powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.

Według rozporządzenia w całej Polsce do strefy czerwonej wejdzie 17 powiatów: aleksandrowski i żniński (kujawsko-pomorskie), białostocki (podlaskie), działdowski (warmińsko-mazurskie), gostyński, krotoszyński i międzychodzki (wielkopolskie), głubczycki (opolskie), kartuski i Sopot (pomorskie), kłobucki (śląskie), limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański (małopolskie), łęczyński (lubelskie) oraz otwocki (mazowieckie).

Natomiast żółta strefa będzie obejmować aż 34 powiaty: bartoszycki, iławski i nidzicki (warmińsko-mazurskie), bełchatowski, piotrkowski i wieluński (łódzkie), brzeski i oleski (opolskie), w tym bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, Gdańsk, Gdynia, pucki, słupski i wejherowski (pomorskie), dębicki, Rzeszów i mielecki (podkarpackie), janowski (lubelski), kielecki i Kielce (świętokrzyskie), nowosądecki, Nowy Sącz, suski i wadowicki (małopolskie), Szczecin (zachodniopomorskie), ostrowski i wolsztyński (wielkopolskie), przasnyski i żyrardowski (mazowieckie), trzebnicki (dolnośląskie) oraz wysokomazowiecki (podlaskie).

Przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia lista powiatów, w których obowiązują obostrzenia, powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy.
W powiatach czerwonych i żółtych obowiązują obostrzenia dotyczące: targów i kongresów, wydarzeń sportowych, kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, zgromadzeń, transportu obowiązku noszenia maseczek itd.

 

Źródło: Ministerstwo Zdrowia / UM WP

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe