Idą zmiany na rynku pracy? We wrześniu było gorzej niż miesiąc wcześniej

  • 12.10.2020, 15:00
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Idą zmiany na rynku pracy? We wrześniu było gorzej niż miesiąc wcześniej

Podziel się:

Oceń:

Stopniowo rośnie poziom bezrobocia w regionie. We wrześniu 2020 wyniósł 5,7 proc. Jest też coraz więcej bezrobotnych, a najwięcej rejestracji odnotowały urzędy pracy w powiecie puckim, kartuskim i w Gdańsku. Ich liczba wzrasta już od lipca, natomiast w porównaniu do sierpnia osób bez pracy jest więcej o 1,1 tys. osób.

Najmniej bezrobotnych w Sopocie

Stopa bezrobocia w regionie wzrasta sukcesywnie od początku epidemii koronawirusa. W marcu wynosiła 4,7 proc., w czerwcu 5,5 proc., natomiast we wrześniu jest to już 5,7 proc. W porównaniu do roku ubiegłego, bezrobocie wzrosło o 1,3 proc. (było wtedy rekordowo niskie i wynosiło 4,4 proc.). Pomorskie jest na piątym miejscu pod tym względem w kraju po województwach: wielkopolskim, śląskim, mazowieckim i małopolskim. W kraju bezrobocie utrzymuje się na poziomie 6,1 proc.

W województwie pomorskim największe bezrobocie we wrześniu odnotowano w powiatach: nowodworskim (13 proc.), malborskim i człuchowskim (po 11,1 proc.). Z kolei najmniejszy odsetek osób bez pracy jest w Sopocie (2,4 proc.), Gdyni (3,2 proc.) i Gdańsku (3,3 proc.).

 

W wrześniu pięciu pracodawców zgłosiło zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych, które objąć mają 167 osób. Dotyczy to dwóch branż: przemysłu i usług. Od momentu zamrożenia gospodarki w województwie pomorskim odnotowano łącznie 1472 takich zgłoszeń zwolnień.

 

Nowe miejsca pracy na plus

W Pomorskiem we wrześniu 2020 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 53,9 tys. osób, podczas gdy jeszcze w marcu było to 45 430 osób. Najwięcej nowych bezrobotnych zgłosiło się do urzędów w Gdańsku (909 osób), powiecie wejherowskim (680) i w Gdyni (442). Łącznie w pomorskich urzędach pracy było to 7779 osób (jednocześnie wyrejestrowało się 6641).

– Pozytywną informacją jest rosnąca liczba nowych miejsc zatrudnienia i aktywizacji zawodowej – mówi Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. – W Pomorskiem na ten moment jest ona zbliżona do tej sprzed pandemii. We wrześniu to 8,5 tys. ofert, czyli o 1,9 tys. więcej niż w sierpniu. To dobry wynik. Należy jednak też mieć na uwadze, że liczba ofert pracy zgłaszanych do urzędów pracy stanowi tylko pewną część ofert rekrutacyjnych, co nie daje pełnej wiedzy o faktycznej sytuacji na rynku pracy – wyjaśnia Żmudzińska.

 

Obcokrajowcy cały czas poszukiwani

Pomorscy pracodawcy chętnie zatrudniają obcokrajowców w swoich firmach. W sierpniu liczba oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi wyniosła 11,7 tys., a we wrześniu było to już 14,2 tys. tego typu deklaracji. – To rekordowa liczba oświadczeń – mówi Katarzyna Żmudzińska. – Być może forma krótkoterminowych umów ma tutaj największe znaczenie. Faktem jest, że najliczniejszą grupą, decydującą się na pracę w naszym regionie, są Ukraińcy. Są oni obecnie zatrudniani niemal w każdej branży – informuje Żmudzińska.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe