STOP PNEUMOKOKOM! Akcja bezpłatnych szczepień obejmuje seniorów z powiatu sztumskiego

  • 19.10.2020, 13:46 (aktualizacja 19.10.2020, 13:52)
  • redakcja
STOP PNEUMOKOKOM! Akcja bezpłatnych szczepień obejmuje seniorów z powiatu… UMWP

Podziel się:

Oceń:

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Szpitale Pomorskie zapraszają na BEZPŁATNE szczepienia przeciwko pneumokokom. W programie bierze udział także Powiat Sztumski. Zabiegi będą wykonywane na Os. Sierakowskich 5 w Sztumie.

Samorząd woj. pomorskiego pomaga w zapobieganiu chorobom, które wywołują wspomniane bakterie, realizując „Regionalny Program Polityki Zdrowotnej – szczepienia przeciw pneumokokom dla osób 65+”. W trosce o Państwa zdrowie, dzięki staraniom Starostwa Powiatowego w Sztumie mieszkańcy powiatu mogą wziąć udział w tym programie. Na ten cel przeznaczyliśmy 6 255 zł – 50 proc. kosztów programu przy równoczesnym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w wysokości 6 255 zł.

Nie narażaj się – zaszczep się!

Dodajmy, że nie zaszczepiając się osoby starsze narażają się nie tylko na schorzenia układu oddechowego, ale także na zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zaostrzenie choroby przewlekłej czy zapalenie oskrzeli. Dwoinka zapalenia płuc może także wywołać: zapalenie spojówek, otrzewnej, a nawet stawów.

Pneumokoki w skrajnych przypadkach, jakim jest m.in. znaczne osłabienie organizmu mogą stanowić zagrożenie życia, poprzez wywołanie ciężkiej inwazyjnej choroby pneumokokowej (IChP), co oznacza liczne zagrożenia: zapaleniem opon mózgowo – rdzeniowych, sepsą (posocznicą) i zapaleniem płuc z bakteriemią.

Akcja szczepień dedykowana jest seniorom 65+. m.in. dlatego, iż śmiertelność na skutek ataku tych bakterii w tej grupie wiekowej, jest ponad pięciokrotnie wyższa niż w grupie osób 35-49 lat. Szczepienia przeciwko pneumokokom w istotny sposób zmniejszają ryzyko zakażenia i powikłań.

Wśród osób szczególnie narażonych na zakażenie pneumokokami są także osoby cierpiące na choroby przewlekłe układu oddechowego (m.in. POChP), sercowo – naczyniowe, cukrzycę oraz palacze.

Przebieg chorób pneumokokowych u pacjentów z ww. grup jest cięższy, ponieważ ich układ odpornościowy jest osłabiony, bądź nie w pełni wykształcony. Zachorowalność w ww. grupach rośnie wraz z wiekiem.

Pneumokoki (dwoinka zapalenia płuc) – została wykryta przez Ludwika Pasteura pod koniec XIX w. Mikroby te odpowiadają za ok. 35 proc. przypadków pozaszpitalnego zapalenia płuc u dorosłych. Czynnik ryzyka stanowią przewlekłe choroby płuc oraz infekcje grypowe. Ok. 25-30 proc. przypadków zapalenia płuc przebiega z bardzo niebezieczną bakteriemią.

Źródło: www.szpitalepomorskie.eu

_redakcja

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe