Trzy koncerty kameralne i jeden symfoniczny. Gdańsk dla Muzyki Polskiej na kanale YouTube PFB

  • 09.11.2020, 13:00
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Trzy koncerty kameralne i jeden symfoniczny. Gdańsk dla Muzyki Polskiej…

Podziel się:

Oceń:

W ramach cyklu Gdańsk dla Muzyki Polskiej odbędą się dwa koncerty kameralne i jeden symfoniczny. Koncert symfoniczny 11 listopada 2020 r. zrealizowany zostanie w formie bezpłatnego streamingu na żywo na kanale YouTube Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Natomiast koncerty kameralne będą zarejestrowane i udostępnione bezpłatnie na YT.

Do sieci przeniesiona zostanie też wystawa zdjęć Zbigniewa i Macieja Kosycarzy – miasto Gdańsk. towarzysząca cyklowi Gdańsk dla Muzyki Polskiej.

Kogo usłyszą melomani?

Na kanale You Tube będzie można posłuchać muzyki takich polskich twórców, jak: Andrzej Panufnik, Mieczysław Weinberg, Przemysław Stanisławski, Mikołaj Górecki, Henryk Hubertus Jabłoński, Józef Świder, Grażyna Krzanowska, Szymon Wieczorek, Piotr Jędrzejczyk, Witold Szalonek i Kazimierz Wiłkomirski. Program uzupełnią kompozycję Johannesa Brahmsa i Pierre’a Jodlowskiego.

Koncert na Święto Niepodległości

W formie bezpłatnego streamingu na żywo na kanale YouTube Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 11 listopada o godz. 19.00 melomani wysłuchają utworów Panufnika, Weinberga oraz arcydzieło romantycznej kameralistyki Trio c-moll Johannesa Brahmsa w wykonaniu Polish Piano Trio.

Zespół Polish Piano Trio złożony z gdańskich muzyków powstał w 2017 r., a już rok później nagrał płytę z utworami emigracyjnego kompozytora polskiego Szymona Laksa. Zespół chętnie sięga po zapomniane utwory polskich kompozytorów. Włączył też do repertuaru dzieła zupełnie nieznanego kompozytora polskiego żydowskiego pochodzenia Michała Bergsona. Jednak zespół nie stroni od klasyki, stąd też w koncercie znajdzie się należące do żelaznego repertuaru Trio c-moll Brahmsa. Na początku melomani usłyszą dwa dzieła kompozytorów, których los został bardzo dotknięty przez historię XX w. Andrzej Panufnik z pozycji najbardziej znanego polskiego kompozytora stał się po swojej ucieczce nikim. Trio pochodziło jeszcze sprzed II wojny światowej i było pierwszym ważnym dziełem. Natomiast Mieczysław Weinberg urodzony w Warszawie, w czasie wojny uciekł na Wschód, co prawdopodobnie uratowało mu życie, jednak spowodowało też wiele perypetii. Jego trio powstało już w ZSRR.

Polish Piano Trio:

  • Dominika Glapiak-Piłasiewicz – fortepian
  • Robert Kwiatkowski – skrzypce
  • Błażej Goliński – wiolonczela

Program:

  • Ignacy Jan Paderewski – Uwertura es-dur
  • Mieczysław Karłowicz – Koncert skrzypcowy A-dur
  • Ignacy Feliks Dobrzyński – Uwertura do opery ‘Monbar, czyli Flibustierowie’

Pozostałe koncerty on-line

Koncerty zarejestrowane i udostępnione bezpłatnie na kanale YouTube w dniach trwania projektu, czyli 8-24 listopada. W programie: 1) Andrzej Wojciechowski – klarnet, Mirosław Pachowicz – fagot, Izabela Paszkiewicz – fortepian oraz 2) NeoQartet: Karolina Piątkowska-Nowicka – I skrzypce, Paweł Kapica – II skrzypce, Michał Markiewicz – altówka, Krzysztof Pawłowski – wiolonczela).

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe